Hospodársky denník
USD31,885 Sk
EUR40,641 Sk
CHF25,994 Sk
CZK1,248 Sk
  Streda  14.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dotácie len na útlm

Komentuje Peter Farárik

V období najväčšieho rozkvetu rudného baníctva štát podporoval ťažbu surovín tučnými dotáciami, a to aj za cenu deformácie podnikateľského prostredia. Názory o potrebe jeho reformy boli však známe už skôr. Vyplynuli z jednoduchého poznania, že existujúce zásoby surovín boli a sú u nás z hľadiska výťažnosti rudy málo výdatné. Až na malé výnimky, napríklad zlato v Hodruši-Hámroch či sideritové nálezisko v Nižnej Slanej, rudné baníctvo naštartovalo riadený útlm, ktorý trvá dodnes. Dnes musí štát nájsť dostatok zdrojov na tento proces, aby sa opustené ťažobné lokality uviedli do stavu, ktorý plne zodpovedá platnej legislatíve. To znamená, že opustené bane nijako nesmú ohrozovať životné prostredie a ani narúšať práva majiteľov pozemkov. V opačnom prípade by sa určite ozvali napríklad miestne samosprávy. Doteraz išlo na útlm zo štátneho rozpočtu viac ako 1,7 mld. Sk, hoci pôvodný odhad s dátumom ukončenia niekedy v roku 1998 predpokladal náklady zhruba o 500 miliónov nižšie. O ich spresnenie sa zaslúžili vyššie ceny a rozšírenie zoznamu lokalít potrebných na sanáciu. Štát sa pritom nemôže zbaviť ani zodpovednosti voči prepusteným baníkom, a to z hľadiska ich sociálnych dávok a nárokov, ktoré sú splatné približne do roku 2030. Rudné bane ako zodpovedný subjekt by chceli útlm ukončiť do roku 2006, čo by mohlo byť pri ročných dotáciách na úrovni 160 až 170 mil. Sk celkom reálne. Štát ako investor riadeného útlmu rudného baníctva sa doteraz zachoval seriózne a zostáva len veriť, že v tomto úsilí pod tlakom obmedzených možností rozpočtu výraznejšie nepoľaví.

Počasie

Očakávame ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím, napr. aj u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi. Pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Je sklon k zvýšeniu krvného tlaku, k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k bolestiam hlavy.Zajtra očakávame zintenzívnenie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude premenlivá oblačnosť a miestami prehánky, na horách od 700 m snehové. Najvyššia teplota 1 až 5, na juhozápade okolo 7 stupňov. Západný vietor s rýchlosťou 5 až 10 m/s, v nárazoch na juhozápade spočiatku 15 až 20 m/s, na východe slabý premenlivý.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Nočná teplota 2 až -2, v údoliach okolo -4, denná 0 až 4 stupne. n V piatok bude prevažne oblačno a miestami snehové prehánky, cez deň na západe krajiny postupne až zamračené so snežením. Nočná teplota 0 až -4, v dolinách okolo -6, denná -1 až 3, na severe aj chladnejšie.n Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 16.23 hod.

Amsterdamdážď6
Aténypolooblačno14
Belehraddážď6
Berlíndážď4
Bratislavaoblačno8
Bruseldážď5
Budapešťpolooblačno7
Bukurešťdážď5
Frankfurtdážď5
Helsinkizamračené-5
Istanbulzamračené8
Kodaňzamračené0
Kyjevsneženie0
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno6
Madridzamračené8
Moskvazamračené-1
Oslopolooblačno-1
Paríždážď9
Prahapolooblačno4
Rímoblačno16
Sofiazamračené6
Štokholmzamračené-1
Varšavadážď3
Viedeňjasno5
Záhreboblačno9
Ženevadážď4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.