Hospodársky denník
USD31,885 Sk
EUR40,641 Sk
CHF25,994 Sk
CZK1,248 Sk
  Streda  14.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kandidáti by si to nedovolili

Vnútorný trh EÚ dopláca na nedisciplinovanosť „starých“ krajín

Členské krajiny Európskej únie majú slabú disciplínu v preberaní smerníc Európskej komisie do národnej legislatívy. Vyplýva to z informácie čerstvo zverejnenej na internete. Ide o smernice vzťahujúce sa k vnútornému trhu EÚ a viaceré členské krajiny ich do národnej legislatívy transponujú nesprávne alebo nedodržiavajú termíny. Pritom na ceste k cieľu Európskej únie, stať sa do roku 2010 najdynamickejšou ekonomikou sveta, hrá vnútorný trh kľúčovú rolu. Odhaduje sa, že od roku 1993, keď sa odstránili hranice medzi jej jednotlivými členmi, práve rozvoj vnútorného trhu umožnil vytvorenie 2,5 milióna pracovných miest a rast blahobytu v hodnote 877 mld. eur. Dáva totiž možnosť efektívnejšie využívať zdroje a poskytuje firmám lepšie obchodné príležitosti. Ak sa však legislatíva prijatá na európskej úrovni netransponuje de iure i de facto na národnú úroveň, nie je možné naplno rozvinúť potenciál vnútorného trhu EÚ. Spolu 131 smerníc (približne 8,5 % z oblasti vnútorného trhu) nie je dosiaľ súčasťou národnej legislatívy komplexu členských krajín. Hraničné termíny ich prijatia si stanovili samotné členské krajiny, no nedodržali ich. Netýka sa to všetkých. Dánsko, Španielsko, Fínsko a Veľká Británia majú iba menšie resty a Írsko - po tom, čo od mája 2003 znížilo svoj deficit v transponovaní zákonov do národnej legislatívy na polovicu, sa k nim priradilo. Ďalšie členské krajiny - Francúzsko, Nemecko, Luxembursko, Grécko a Taliansko - však svoj deficit v tomto smere neustále zvyšujú. Radí sa k nim aj Belgicko, ktoré svoj deficit v transponovaní smerníc stihlo od mája 2003 zdvojnásobiť. Mešká s desaťnásobným množstvom zákonov ako Dánsko. Fritz Bolkenstein, európsky komisár pre vnútorný trh, na tieto krajiny apeloval: „Je sklamaním konštatovať, že niektoré členské krajiny považujú za prijateľné pravidelné oneskorovanie, ako aj chybnú aplikáciu smerníc, ktoré boli vypracované spoločne. Je to nekorektné voči tým členským krajinám, ktoré transponujú texty v stanovených termínoch a správne.“ Podľa F. Bolkensteina táto nedôslednosť spôsobí rast príležitostných nákladov a prejaví sa negatívne na konkurencieschopnosti hospodárstva EÚ. Zdôraznil, že tak krátko pred rozšírením únie je nevyhnutné, aby súčasné i budúce členské štáty brali vážne svoje povinnosti v implementácii a uplatňovaní spoločne dohodnutých pravidiel. Náklady v prípade legislatívnej rozdrobenosti by totiž v rozšírenej Európskej únii výrazne vzrástli. Zdôraznil, že je už načase, aby príslušní ministri osobne zodpovedali za výkon svojej krajiny.

Priemerne nebolo transponovaných do národnej legislatívy k stanovenému dátumu 2,3 % smerníc z oblasti vnútorného trhu, čo je iba nepatrné zlepšenie oproti 2,4 % v máji 2003. Európska komisia však stanovila, že je možné meškať s 1,5 % zákonov. Tomu zodpovedá stav iba v piatich z 15 členských štátov: Dánsko (0,3 %), Španielsko (0,9 %), Írsko (1,4 %), Fínsko a Veľká Británia (1,5 %). S ktorými smernicami sa členské štáty najťažšie kamarátia? Viac ako rok už mala byť transponovaná Smernica 2001/19 týkajúca sa všeobecného uznávania profesionálnej kvalifikácie. Dosiaľ ju nedostali do národnej legislatívy v Belgicku, Nemecku, Grécku, Francúzsku, Írsku, Luxembursku, Rakúsku a Veľkej Británii. Problémy so Smernicou 2001/29 o harmonizácii niektorých aspektov autorského práva a príbuzných práv informačnej spoločnosti majú v Belgicku, Španielsku, Francúzsku, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Portugalsku, Fínsku a Švédsku. Smernica 98/44 o právnej ochrane biotechnologických vynálezov sa dosiaľ nedostala do národnej legislatívy v Belgicku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Luxembursku, Holandsku, Rakúsku a Švédsku. Len tri členské štáty (Dánsko, Fínsko a Portugalsko) dodržali tzv. nulovú toleranciu, ktorú vyhlásila Európska rada na viac ako dvojročné meškanie oproti stanoveným termínom. Vzhľadom na čas nevyhnutný na prerokovanie a prijatie európskej legislatívy a ďalšie časové obdobie potrebné na jej uvedenie do praxe tak vlastne členské štáty svojou nedisciplinovanosťou škodia podnikom a občanom, ktorí sú ukrátení od využívania benefitov vnútorného trhu.

Voči Francúzsku a Taliansku prebieha v súčasnosti 28 % všetkých procedurálnych konaní za porušenie európskej legislatívy. Vo svojej stratégii vnútorného trhu na roky 2003 až 2006 vyzýva Európska komisia členské štáty, aby zredukovali počet procedurálnych konaní aspoň o polovicu pred koncom roka 2006. Predovšetkým zo strany Francúzska a Talianska, ale aj Španielska, Nemecka, Belgicka a Grécka bude zrejme potrebné vyvinúť značné úsilie a preukázať významné zlepšenia na dosiahnutie tohto cieľa. Nuž, v disciplíne sú zatiaľ kandidátske krajiny lepšie. Inak by Európska komisia nebola s nimi uzavrela jednotlivé kapitoly. Bizarné je, že najmenej disciplinovaní sú práve tí najväčší zo zakladajúcich členov EÚ.

Zuzana Krútka

Grafy:

Deficity transpozície európskej legislatívy k 30. 11. 2003

Krajina Počet meškajúcich smerníc a v %

Belgicko 54 3,5

Francúzsko 54 3,5

Nemecko 53 3,5

Luxembursko 52 3,4

Grécko 48 3,1

Taliansko 46 3,0

Holandsko 40 2,6

Rakúsko 38 2,5

Portugalsko 33 2,2

Švédsko 25 1,6

Veľká Británia 22 1,4

Írsko 21 1,4

Fínsko 21 1,4

Španielsko 14 0,9

Dánsko 5 0,3

Zdroj: Európska komisia

Graf: Hd

Smernice netransponované do 30. 11. 2003, aj keď lehota bola k 31. 10. 2001

Krajina Počet smerníc

Luxembursko 8

Francúzsko 7

Belgicko 5

Nemecko 4

Írsko 3

Rakúsko 2

Španielsko 2

Taliansko 2

Veľká Británia 1

Grécko 1

Holandsko 1

Švédsko 1

Dánsko 0

Fínsko 0

Portugalsko 0

Zdroj: Európska komisia

Graf: Hd

Procedurálne konania za porušenie dohôd k 31. 10. 2003

Krajina Počet konaní

Taliansko 146

Francúzsko 135

Španielsko 102

Nemecko 90

Belgicko 81

Grécko 75

Veľká Británia 58

Rakúsko 57

Holandsko 54

Írsko 54

Portugalsko 44

Luxembursko 38

Švédsko 26

Fínsko 25

Dánsko 21

Zdroj: Európska komisia

Graf: Hd

Počasie

Očakávame ústup niektorých zdravotných ťažkostí podmienených počasím, napr. aj u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi. Pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Je sklon k zvýšeniu krvného tlaku, k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k bolestiam hlavy.Zajtra očakávame zintenzívnenie zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude premenlivá oblačnosť a miestami prehánky, na horách od 700 m snehové. Najvyššia teplota 1 až 5, na juhozápade okolo 7 stupňov. Západný vietor s rýchlosťou 5 až 10 m/s, v nárazoch na juhozápade spočiatku 15 až 20 m/s, na východe slabý premenlivý.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Nočná teplota 2 až -2, v údoliach okolo -4, denná 0 až 4 stupne. n V piatok bude prevažne oblačno a miestami snehové prehánky, cez deň na západe krajiny postupne až zamračené so snežením. Nočná teplota 0 až -4, v dolinách okolo -6, denná -1 až 3, na severe aj chladnejšie.n Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 16.23 hod.

Amsterdamdážď6
Aténypolooblačno14
Belehraddážď6
Berlíndážď4
Bratislavaoblačno8
Bruseldážď5
Budapešťpolooblačno7
Bukurešťdážď5
Frankfurtdážď5
Helsinkizamračené-5
Istanbulzamračené8
Kodaňzamračené0
Kyjevsneženie0
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno6
Madridzamračené8
Moskvazamračené-1
Oslopolooblačno-1
Paríždážď9
Prahapolooblačno4
Rímoblačno16
Sofiazamračené6
Štokholmzamračené-1
Varšavadážď3
Viedeňjasno5
Záhreboblačno9
Ženevadážď4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.