Hospodársky denník
USD32,252 Sk
EUR40,771 Sk
CHF26,085 Sk
CZK1,251 Sk
  Piatok  16.Januára 2004

Na hygienu platí dvojnásobne

Po pekároch, mliekaroch a mäsiaroch prídu na rad aj ostatní

Harmonogram plnenia hlavných úloh pre zabezpečenie plnej pripravenosti Slovenska na vstup do Európskej únie už schválil vládny kabinet. Opatrenia vyplývajú z vlaňajšej novembrovej hodnotiacej správy Európskej komisie, ktorá v správe o Slovensku vyjadrila vážne znepokojenie. Mala na mysli meškanie prípravy platobnej agentúry, zavádzanie integrovaného a administratívneho kontrolného systému (IACS) a modernizáciu potravinárskych podnikov, a dodržiavanie prísnych hygienických predpisov EÚ. Slovensko sa v oblasti hygieny pripravuje na úniu aj prostredníctvom viacerých projektov. Napríklad tým, ktorý iniciovala spolu holandská a slovenská vláda. Holandskú stranu v projekte zastupuje ministerstvo zahraničných vecí s ministerstvom hospodárstva a realizáciu zabezpečuje Senter Internacional prostredníctvom holandskej inštitúcie Stoas International B.V. Nás reprezentuje rezort pôdohospodárstva spolu so svojimi zložkami - Štátnou veterinárnou a potravinovou správou a Výskumným ústavom potravinárskym v Modre. Realizácia získaných výsledkov sa predpokladá cez Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru, prípadne prostredníctvom profesijných potravinárskych združení a zväzov.

Cieľom tohto projektu je pomôcť Slovensku dosiahnuť rast kompatibility potravinárskeho priemyslu s legislatívou Európskej únie, konkrétne so smernicou č. 93/43 o hygiene potravín. Projekt je v zmysle tejto smernice určený pre malé a stredné potravinárske prevádzky. Ako informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR, jeho riešenie obsiahne celý potravinový reťazec, čo znamená, že začína hygienou a zdravotnou nezávadnosťou používaných surovín a končí dodávkou hotových výrobkov do trhovej siete.

Vlastné riešenie projektu sa skladá z troch navzájom prepojených častí. Prvá, najdôležitejšia, je určená na vypracovanie príručky pre správnu hygienickú prax, ktorá bude základným dokumentom v zmysle spomínanej smernice. Jej praktická aplikácia vo výrobe, umožní malým a stredným potravinárskym producentom vyrábať bezpečné potraviny, bez nutnosti zavádzať zložitejší a náročnejší systém (HACCP). Druhá časť projektu sa týka výchovy k hygiene, a to tak pracovníkov v potravinárskom priemysle, ako aj študentov na odborných školách. Tretia časť je vyčlenená na podpornú, osvetovú kampaň, ktorá má prispieť k zvýšeniu uvedomenia o význame hygieny potravín, tak u odborných pracovníkov - výrobcov potravín, ako i širokej verejnosti - teda spotrebiteľov.

Na základe rozhodnutia holandskej a slovenskej strany sa ako vzorové vybrali nasledovné štyri odvetvia potravinárskeho priemyslu. Ide o pekársku výrobu, produkciu cestovín, spracovanie mäsa a mlieka, konkrétne výroba bryndze. Pre každé vybrané potravinárske odvetvie bola vytvorená pracovná skupina, v ktorej okrem technológov špecialistov je aj zástupca holandskej strany (expert na hygienu potravinárskej výroby). Cieľom činnosti týchto pracovných skupín je pripraviť hygienické podklady, ktoré budú využité pre malé a stredné prevádzky v uvedených odvetviach nášho potravinárskeho priemyslu. Zároveň budú môcť byť tieto príručky použité ako vzor pre vypracovanie hygienických príručiek pre všetky ostatné potravinárske odvetvia.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.