Hospodársky denník
USD32,633 Sk
EUR40,786 Sk
CHF26,041 Sk
CZK1,246 Sk
  Pondelok  19.Januára 2004

Nebezpečný luxus?

Majú zdraví ľudia brať hormóny? Vedci hľadajú už niekoľko rokov serióznu odpoveď. Ženy po prechode často užívajú hormóny, aby zlepšili svoju celkovú kondíciu. Doteraz sa táto prax považovala za rozumnú a dokonca sa nástojčivo presadzovala aj z odborných kruhov. Teraz nastala zmena. Lekársky časopis The Lancet uverejnil rozsiahly článok nazvaný trochu tajomne Štúdia milióna žien. Výsledky výskumu spôsobili trpký koniec jednej lekárskej ilúzie. Podstata je v tom, že ženský prechod, tzn. zastavenie sekrécie vaječníkových hormónov vo veku okolo päťdesiat rokov, nie je choroba. A aj keď podávanie hormónov môže u žien v klimaktériu zmierňovať návaly krvi a iné nepríjemné sprievodné problémy, ich používanie je pravdepodobne zbytočný a nebezpečný luxus.

Už pred desaťročiami vedci tušili, že užívanie hormónov v klimaktériu predstavuje aj isté riziko. Ženské pohlavné hormóny estrogény nepochybne majú vzťah k vzniku rakoviny prsníkov. Preto sa nádeje odborníkov upierali na ich kombináciu s inou skupinou hormónov, gestagénmi. Hovorilo sa o „oponovanej“ náhrade, ktorou je karcinogénny efekt estrogénu vyvažovaný predpokladaným protirakovinovým pôsobením gestagénu. Takéto kombinácie hormónov sa používajú na tlmenie prejavov súvisiacich s prechodom, ako je napríklad nával krvi, prudké zmeny nálady, kolísanie tlaku a pod. Avšak „oponovanᓠnáhrada sa aplikuje aj pri tvorbe vrások, zhoršovaní pamäti a ústupu sexuálnych funkcií.

Kedy teda bez váhania odporučiť užívanie hormónov? Pri osteoporóze, rednutí kostí v starobe. U žien nastáva rýchlejšie ako u mužov, pretože hladina mužského pohlavného hormónu testosterónu klesá pomalšie. Náhradná hormonálna liečba bráni ďalšiemu rozvoju osteoporózy, aj keď navrátiť kosti do mladistvej pevnosti nedokáže. Staroba je spojená aj s vyšším rizikom pádu kvôli poruche rovnováhy a pod. V takýchto prípadoch sa náhradná hormonálna terapia osvedčuje.

Vedci však už pátrajú po hormonálnych prípravkoch, ktoré riziko karcinómu prsníka nezvyšujú. Ide o umelé molekuly s čiastočným estrogénovým, ale súčasne i antiestrogénovým účinkom. Ideálom je, aby hormóny podporovali spevnenie kostí a antiestrogénový účinok zabraňoval nežiaducim vplyvom estrogénu v prsníkoch a maternici.

Nová americká štúdia však teraz všetko obrátila naruby. Sústavné sledovanie jedného milióna žien ukázalo, že výskyt karcinómu prsníka je vyšší pri kombinácii hormónov než po aplikácii samotného estrogénu. Ide teda asi o smutný koniec jednej ilúzie, Zároveň však vedci pripomínajú, že zvýšené riziko nie je príliš veľké. Ak lekár predpíše kombinovanú hormonálnu liečbu 166 ženám na obdobie päť rokov, vznikne navyše jeden karcinóm prsníka. Ak tak urobí u 53 žien na desať rokov, vznikne tiež jeden karcinóm navyše.

Pre jednu postihnutú ženu je to však ohrozenie života. A tak vedci radia pozerať sa na náhradnú kombinovanú liečbu s veľkou opatrnosťou a obmedziť jej predpisovanie. Ženy počas liečby musia pravidelne chodiť na kontrolu a hlavne: čakať na menej nebezpečné lieky.

(hdc)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.