Hospodársky denník
USD32,633 Sk
EUR40,786 Sk
CHF26,041 Sk
CZK1,246 Sk
  Pondelok  19.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Súťaž či spolupráca?

Na programe Mesiac aj Mars

Európska vesmírna agentúra (ESA) privítala ambiciózny plán na dobytie vesmíru, ktorý v stredu predstavil americký prezident George W. Bush. Generálny riaditeľ ESA Jean-Jacques Dordain uviedol, že Bushov plán dokazuje stúpajúci celosvetový záujem o výskum vesmíru. Pripomenul, že ESA si ešte v roku 2001 v programe Aurora stanovila za cieľ let ľudskej posádky na Mesiac a na Mars v horizonte 30 rokov. Aj preto nepovažuje za novinku plány na lety, ale to, že G. W. Bush určil ich harmonogram a definoval prepojenie medzi Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS) a ďalším dobývaním vesmíru. Americké plány dobytia Marsu prebudili vesmírne vízie aj v Rusku. Ruská kozmická agentúra Rosaviakosmos priberie predbežne do roku 2015 do svojho programu znova projekty výskumu Mesiaca a Marsu, vyhlásil zástupca šéfa agentúry Nikolaj Mojsejev. Ruská raketa pre pilotovaný let na Mars, ktorá už je vyvinutá, by mohla byť pripravená na štart o desať rokov, povedal zástupca kozmického koncernu Energia. Ruská strana navrhuje ako najlepší variant výskumu Marsu spoluprácu, ako je to v prípade ISS. Ruské technické riešenia pre expedíciu na Mars sú výrazne lacnejšie ako americké, dodal hovorca koncernu Energia.

Čína, ktorá 15. októbra 2003 ako tretia krajina na svete úspešne vyslala do vesmíru loď s ľudskou posádkou, má v úmysle už tento rok spustiť svoj program mesačných sond bez ľudskej posádky. V rámci programu sa predpokladá aj vypustenie lunárneho satelitu do roku 2007. Po ňom bude nasledovať pristátie bezposádkového lunárneho vozidla na Mesiaci, čo by malo prebehnúť do roku 2010, a zbieranie vzoriek mesačnej pôdy do roku 2020.

(TASR)

Počasie

Na našom území očakávame zväčša pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnym postihnutím. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice.Zajtra predpokladáme pretrvávanie niektorých nepriaznivých vplyvov počasia. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Znížiť sa môže tolerancia telesnej a duševnej námahy a koncentrácia. Častejšie sa môže vyskytovať depresia, malátnosť, nervozita, podráždenosť.(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Ojedinele hmla. Najvyššia teplota 2 až 6 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s popoludní zoslabne.n V utorok bude veľká, dopoludnia prechodne zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach sneženie, na juhu i dážď so snehom. Nočná teplota -1 až -5 stupňov, denná teplota -1 až 3 stupne. V stredu bude polooblačno, na severe a východe časom veľká oblačnosť a snehové prehánky, inde len ojedinele. Nočná teplota -4 až -8, v dolinách pri vyjasnení okolo -10 stupňov, denná teplota -4 až 0, na juhozápade okolo 1 stupňa.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 16.30 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.