Hospodársky denník
USD32,663 Sk
EUR41,167 Sk
CHF26,412 Sk
CZK1,263 Sk
  Piatok  2.Januára 2004

Žil v symbióze

Trilobity druhu Elrathia kingii mali exotický životný štýl. Tieto článkonožce, patriace k najčastejším fosíliám z obdobia kambria - najstaršieho útvaru prvohôr, vyznačujúceho sa bohatou faunou - žili nezávisle od slnečného svetla v symbióze so sírnatými baktériami, píšu americkí paleontológovia v časopise Geology. Tí sa výskumu tohto druhu venujú už niekoľko rokov a aj najnovšie poznatky prispejú k lepšiemu poznaniu doby, ktorá dodnes nie je celkom „prečítaná“.

Zo štúdie Roberta Gainesa a Mary Droserovej z Kalifornskej univerzity v Riverside vyplýva, že krátko po tzv. kambrickej explózii živočíšnych foriem na začiatku kambria existovali ekosystémy, ktoré pre život nepotrebovali fotosyntézu.

Väčšina súčasných organizmov fotosyntézu naopak potrebuje. Len niektoré exotické spoločenstvá, napríklad v horúcich prameňoch na dne morí, sú od slnečného svetla a fotosyntézy nezávislé.

V horúcich prameňoch využívajú špecializované baktérie chemickú energiu ukrytú v uhľovodíku, metáne a ďalších zlúčeninách. Lastúry a kraby, ktoré žijú s týmito mikroorganizmami v symbióze, dokážu nimi produkované živiny prijímať bez toho, aby im uhľovodík uškodil.

Podľa Gainesa a Droserovej nežil trilobit Elrathia kingii priamo v blízkosti horúcich prameňov, ale sa pohyboval vo vode chudobnej na kyslík na hranici oblasti s prízemnou vodou, ktorej kyslík chýbal úplne. Táto oblasť bola pre väčšinu vtedajších živočíchov neobývateľná, ale sírnym baktériám sa tu darilo.

Baktérie „bývali“ pravdepodobne pod pancierom trilobitov. Uvedená stratégia prežitia z obdobia kambria nebola vedcom doteraz známa. Paleontológovia sú novými zisteniami fascinovaní a vo výskume chcú pokračovať aj ďalej.

(hdc)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.