Hospodársky denník
USD32,663 Sk
EUR41,167 Sk
CHF26,412 Sk
CZK1,263 Sk
  Piatok  2.Januára 2004

Investovanie do ponožiek...

Jeden rok sa skončil, ďalší sa začína. S ním prichádza množstvo záväzkov, predsavzatí a želaní. Pre tých, ktorým sa popri výdavkoch podarí aj niečo ušetriť, prichádza aj otázka, čo s (väčšinou) ťažko zarobenými peniazmi. Komu sa teda dá veriť a pred čím sa

Jednou z možností je investovať do ponožiek. Teda, vlastne sú to možnosti dve. Buď nakúpite za všetky úspory ponožky od čínskych obchodníkov a začnete ich predávať dvakrát drahšie ako výrobky z Európskej únie, alebo si jednoducho kúpite jeden nadbytočný pár, do ktorého svoje našetrené financie uložíte. Obidve alternatívy sú však rizikové. V prvom prípade vám hrozí zvýšený záujem výpalníkov o vašu osobu a s tým spojený „dobrovoľný“ rast výdavkov na bezpečnosť. V tom druhom vás o vašu investíciu môže pripraviť organizovaná skupina šikovných zlodejov.

O niečo výhodnejšie je vložiť peniaze do banky. Jednak vám v prípade krachu príslušnej investície garantuje 90 % vkladu štát, čo je 90 percentuálnych bodov viac, ako od neho dostanete v prípade krádeže u vás doma. Okrem toho sa vaše úspory v banke stále zhodnocujú. Niežeby to síce bolo percento, z ktorého sa dá vyžiť, navyše veľkú časť úroku zhltnú (rastúce) poplatky za bankové služby a veľká zábava nie je ani hodinové hľadanie fungujúceho bankomatu príslušnej banky, ale koniec koncov ani ponožky nie sú zadarmo...

Ďalšou alternatívou je uložiť peniaze do nebankového subjektu typu B.M.G. Invest či Horizont. Sľubované výnosy v tomto prípade dosahujú nedozerné výšky a so zaplatením prípadných poplatkov by ste tak problém mať nemali. Všetko by bolo fajn, keby platilo úslovie „Risk je zisk“. Lenže neplatí, aspoň nie vždy. Jedine, že by ste mali šťastie, vložili peniaze hneď po vzniku subjektu a vybrali ich ešte pred jeho zánikom. Samozrejme, ak vám neprekáža pomyslenie, že vám na zisk svojimi úsporami a dôverčivosťou prispeli vaši susedia, kolegovia či príbuzní (možno aj tí, ktorým ste o tejto skvelej investičnej príležitosti povedali sami).

Úspory môžete vložiť aj do dlhopisov, komodít, devíz či akcií. Buď priamo alebo prostredníctvom podielových fondov. Slovenský kapitálový trh síce nie je vzhľadom na likviditu či možnosť výberu najideálnejší, ale napríklad newyorská burza je na tom o niečo lepšie. Bohužiaľ, výnosy môžu byť aj záporné. Pritom platí, že nie vždy je najlepšie sa orientovať podľa toho, aký bol vývoj v poslednom období. Ak teda ceny akcií minulý rok stúpali, je celkom možné, že sa trend obráti v momente, keď do nich vložíte vlastné peniaze. Ak sa euro konštantne zhodnocovalo oproti doláru, nie je vylúčené, že to predstaviteľov eurozóny prestane baviť práve vtedy, keď si zmeníte všetky dolárové úspory na eurá a Európska centrálna banka na radosť exportérov a na truc importérom proti spoločnej mene zasiahne.

Alebo si môžete kúpiť poistenie. Váš život síce napriek všetkým sloganom, ktoré nás o tom presviedčali, nebude bezpečnejší, ale predsa len, aspoň budete mať po úraze na lekára... Mimochodom, poistenie je asi jediný typ investície, pri ktorej ste radi, že vám poisťovňa vyplatí menej.

Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, je potrebné mať na pamäti základné ekonomické pravidlo - čím vyšší zisk chcete dosiahnuť, tým väčšie riziko musíte podstúpiť. Samozrejme, to neznamená, že riskovať je zlé, akurát sa potom človek nemôže sťažovať, ak skončí v mínuse.

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.