Hospodársky denník
USD32,994 Sk
EUR40,794 Sk
CHF25,983 Sk
CZK1,242 Sk
  Utorok  20.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Americký kolotoč sa začal

Demokrati volia kandidáta na prezidenta

V Spojených štátoch sa včera začal boj o prezidentské kreslo. O samotnej hlave štátu síce Američania ešte nerozhodujú, ale v Iowe sa včera uskutočnila stranícka schôdza demokratov. Tá spolu s ďalšími výbormi či primárkami (spôsob voľby je odlišný v rôznych štátoch) v konečnom dôsledku rozhodne o tom, ktorý z demokratov sa bude uchádzať o najvyššiu funkciu. Zo strany republikánov bude prezidentským kandidátom takmer s určitosťou súčasná hlava štátu George W. Bush. Oveľa väčší rébus však stojí pred demokratmi, ktorí by chceli G. Busha dostať z Bieleho domu. Al Gore, ktorý sa o to pokúšal v roku 2000 a tesne prehral (aj napriek tomu, že spolu získal viac voličských hlasov), sa už o kreslo uchádzať nebude. Manželka predchádzajúceho prezidenta Billa Clintona Hillary, ktorá sa spomínala ako možný silný kandidát, sa ešte uchádzať nebude. Výsledok volieb v Iowe, ktorý by mal byť známy dnes, je len ťažko predvídateľný.

Podľa prieskumov je najväčším favoritom senátor John Kerry, avšak len neďaleko za ním sa nachádzajú ďalší kandidáti - senátor John Edwards, vermontský exguvernér Howard Dean a bývalý vodca demokratov v Snemovni reprezentantov Richard Gephardt. Z ďalších kandidátov má ešte šancu na nomináciu bývalý hlavný veliteľ NATO Wesley Clark a viceprezidentský kandidát Ala Gora v minulých voľbách Joe Lieberman, v Iowe však nekandidujú. Najväčšie šance na porážku G. Busha dávajú prieskumy H. Deanovi a W. Clarkovi. Aj vzhľadom na to, že odhady sú také tesné, sa očakáva vysoká účasť. Dôležitosť hlasovania nespočíva ani tak v tom, že by po ňom už bolo jasné, kto bude kandidátom vo voľbách. Bývalý prezident Bill Clinton tu napríklad v roku 1992 skončil až tretí. Iowa však môže vyslať silný signál, ktorý môže ovplyvniť voličov v ostatných štátov. Najviac môže stratiť Richard Gephardt, ktorý je v Kongrese za susedný štát Missouri a svoju kampaň sústredil práve na stredozápadnú oblasť USA. Ak neuspeje, jeho šance na úspech sa zahmlievajú. Naproti tomu Howard Dean by rád potvrdil pozíciu najsilnejšieho kandidáta v prieskumoch. Ďalšie hlasovanie sa uskutoční ešte v januári v New Hampshire.

Michal Mušák

Počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Prevláda záťaž u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť na nervozitu, predráždenosť, depresiu a celkové nepríjemné telesné a duševné pocity.Zajtra predpokladáme pozvoľný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie. Popoludní na západe ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Južný až juhozápadný vietor 2 až 5 m/s. Popoludní v západnej polovici územia severozápadný vietor 4 až 8 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov.n V stredu bude polooblačno až oblačno, miestami snehové prehánky, najmä na severe a východe. Veterno. Veľmi chladno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách okolo -10, denná -7 až -3 stupne.n Vo štvrtok bude prevažne polooblačno, na severe a východe ojedinele snehové prehánky. Naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -7 až -11, v dolinách -12 až -16, na severe miestami aj chladnejšie, denná -8 až -4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.32 a zapadne o 16.32 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.