Hospodársky denník
USD32,994 Sk
EUR40,794 Sk
CHF25,983 Sk
CZK1,242 Sk
  Utorok  20.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













ZÁZRAKOV NIET

Hlavná zodpovednosť je v prvom rade na každom z nás

Nielen Slovensko, ale aj Európu trápi nezamestnanosť a žiadne zázračné recepty neexistujú. Vzdelávacia sústava, zákonodarstvo, pracovné zmluvy a systém sociálneho zabezpečenia sú základné piliere zamestnanosti v jednotlivých krajinách. Čomu ale treba dať pri vytváraní pracovných miest prednosť? Odborníci medzi rozhodujúce ukazovatele radia predovšetkým celoživotné vzdelávanie a odbornú výučbu, väčšiu podnikateľskú pružnosť, zníženie relatívnej ceny nekvalifikovanej pracovnej sily. Celoživotné vzdelávanie je nevyhnutnosťou. Vzdelávací systém u nás má svoje problémy, ktoré majú korene v negatívnych sociálnych javoch: najmä v znížení motivácie, vyvolanom nezamestnanosťou. Pripraviť sa v dnešnej hektickej dobe na život nie je možné tým, že človek získa znalosti a know-how navždy. Rovnako (ak nie viac) je dôležitá naša schopnosť učiť sa, komunikovať, pracovať v skupine a odhadnúť vlastnú situáciu. Podnikanie a obchod budúcnosti budú vyžadovať schopnosť diagnostikovať a navrhovať zlepšenia na všetkých úrovniach. Uspejú iba samostatní a nezávislí jedinci a ľudia so schopnosťou správne analyzovať. Celoživotné vzdelávanie je preto súhrnným cieľom. Súbežne s tým však treba prijať rozhodnutie medzi vzrastajúcou kapacitou univerzít a ich kvalitou a medzi vyšším vzdelaním a odbornou prípravou na jednotlivé povolania.

V krajinách severnej Európy je súčasťou kampane proti zamestnávaniu „načierno“ obmedzovanie podpôr v nezamestnanosti a následných sociálnych dávok a znižovanie priameho zdanenia nízkych príjmov. Podobné kroky začala uplatňovať aj naša vláda. Dôležité je ale obmedzovať podpory v nezamestnanosti a následné sociálne dávky, iba pokiaľ sa nedosiahne hranica chudoby, v opačnom prípade hrozí sociálne napätie a rast kriminality. Zdá sa, že tvorcovia slovenskej

sociálnej reformy

na tento základný predpoklad „zabudli“. Podľa komisie Európskej únie je nevyhnutné v pristupujúcich krajinách spružniť zákony stanovujúce podmienky, za ktorých môžu byť prepustení tí, s ktorými je pracovná zmluva uzatváraná na dobu neurčitú. Náš Zákonník práce už na tieto situácie pamätá a upravuje ich. Podniková pružnosť je výsledkom optimálneho zaobchádzania s ľudskými zdrojmi. Cieľom je pracovné sily prispôsobovať, aby sa ľudia nestávali nadbytočnými. Orientácia na trvalý vzťah medzi podnikom a pracujúcim maximalizuje investície do ľudských zdrojov a zainteresovanosť personálu. Úspešné a prosperujúce podniky, ktoré majú záujem na bezproblémovom chode svojej firmy, zvyšujú svoju pružnosť mnohostrannosťou zamestnancov, jednotnou organizáciou práce, pružnou pracovnou dobou a závislosťou mzdy na výkonnosti. Pružnejšia politika dôchodkového zabezpečenia, rozmanitosť pracovnej činnosti a väčšia možnosť čiastočných úväzkov zodpovedajú v mnohých prípadoch nielen želaniu pracovníkov, ale aj záujmom podniku, ktorý

chce lepšie využiť

svoj kapitál. Dávky sociálnej podpory poberajú najmä ľudia s nízkymi príjmami, pričom zvýšením príjmu môžu prísť o značnú časť podpory. To ešte viac zvyšuje zamestnávanie načierno. V niektorých krajinách, kde sú príspevky na sociálne zabezpečenie vysoké, vzniklo niekoľko zaujímavých štúdií. Ukazujú, že keby sa príspevky na sociálne zabezpečenie pracujúcich s nízkymi príjmami znížili o 30 %, zamestnanosť by sa o 2 percentá zvýšila. Analytici zdôrazňujú, že je nevyhnutné, aby sa znižovala cena nekvalifikovanej a čiastočne kvalifikovanej pracovnej sily. Investovať do ľudských zdrojov nie je úlohou iba podnikateľského sektoru alebo štátu (sociálne podpory nezamestnaných zhltnú dve tretiny štátnych výdavkov na nezamestnanosť, na aktívne opatrenia ide iba jedna tretina). Hlavná zodpovednosť je na každom z nás, musíme sami zlepšovať svoje znalosti a schopnosti, aby sme dokázali sami nájsť uplatnenie na trhu práce alebo sami pracovné miesto vytvoriť. Na štátnom aparáte potom je, aby nám k tomu vytvoril potrebné podmienky, jednoduchý a prehľadný systém zdanenia, odvodov, rýchle súdne rozhodnutia a jednoznačné zákony.

Eleonóra Bujačková

Súhlasíte s vládnou politikou zamestnanosti? (%)

Áno 6

Nie 78

Nepoznám ju 16

Zdroj: Hd

Počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Prevláda záťaž u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť na nervozitu, predráždenosť, depresiu a celkové nepríjemné telesné a duševné pocity.Zajtra predpokladáme pozvoľný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie. Popoludní na západe ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Južný až juhozápadný vietor 2 až 5 m/s. Popoludní v západnej polovici územia severozápadný vietor 4 až 8 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov.n V stredu bude polooblačno až oblačno, miestami snehové prehánky, najmä na severe a východe. Veterno. Veľmi chladno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách okolo -10, denná -7 až -3 stupne.n Vo štvrtok bude prevažne polooblačno, na severe a východe ojedinele snehové prehánky. Naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -7 až -11, v dolinách -12 až -16, na severe miestami aj chladnejšie, denná -8 až -4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.32 a zapadne o 16.32 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.