Hospodársky denník
USD32,681 Sk
EUR40,699 Sk
CHF25,895 Sk
CZK1,24 Sk
  Streda  21.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rastie produkcia i strata

Komentuje Eleonóra Bujačková

O investovanie do slovenských podnikov spotrebného priemyslu nemajú zahraniční investori veľký záujem. V štatistikách vykazujeme najmenej na jedného obyvateľa z krajín Vyšehradskej štvorky. V Poľsku to bolo pred tromi rokmi 130 USD, v Českej republike 261 a v Maďarsku dokonca 682, kým u nás iba 112 USD. Prečo? Okrem ešte stále pretrvávajúcej nedôvery investorov, najmä pokiaľ ide o oblasť legislatívy, ide v tomto prípade o odbor, ktorého výrobu si na domácom trhu každý pozorne chráni. Navyše, málokto z nich má záujem dávať peniaze tam, kde trhy nie sú schopné pohltiť celú produkciu. A to je náš prípad. Negatívum pri rozhodovaní sa zahraničného kapitálu o vstupe do podnikov textilného, odevného, kožiarskeho, obuvníckeho či drevárskeho a nábytkárskeho priemyslu zohrávali aj stále sa meniace metódy privatizácie a jej zákonné podmienky. Jediné pozitívum, ktoré môžeme ponúkať, je práca v mzde, čo je v porovnaní so spomenutými zápormi zanedbateľné. Okrem toho je riešením krátkodobým, ktoré už dnes znehodnocuje postavenie našich producentov na domácom aj zahraničnom trhu.

Kolotoč problémov však roztáča najmä technická zastaranosť podnikov. Je to dôsledok minulosti, s ktorým sa budeme dlho a bolestne vyrovnávať, pretože pred rokmi sme investovali predovšetkým do ťažkého priemyslu. K tomu všetkému treba prirátať ekologické straty. Ťažko sa investuje, rekonštruuje a modernizuje vo firme, ktorá si v porovnaní s vyprodukovaným ziskom žiada vyššie náklady. Bilanciu nezlepšia ani odpisy, pretože podniky na ne nemajú a aby urobili zadosť platným zákonom o účtovníctve, musia si aj na ne neraz požičiavať. Aj to je dôvod, prečo ukazovatele vývoja v týchto odboroch za uplynulé roky nie sú práve optimistické. Produkcia síce rastie, ale takmer tretina podnikov textilnej výroby a výroby nábytku a spracovania dreva je stratová. Za najvážnejšie nedostatky aj štatistika považuje vysokú platobnú neschopnosť, absenciu kapitálu a pre stratu trhov nevyužívanie výrobných kapacít. Neobstojí tvrdenie, že uvedené straty možno z makroekonomického hľadiska prehliadať, keďže odbor spotrebného priemyslu svojím 10-percentným podielom na trhu nie je určujúci, pretože z hľadiska zamestnanosti je jedným z najvýznamnejších v slovenskej ekonomike. Toto prešľapovanie na mieste problémy iba znásobuje.

Počasie

Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych pacientov s nízkym tlakom krvi telesnú a duševnú výkonnosť a u ľudí s vysokým tlakom krvi môže podmieniť častejší výskyt anginóznych ťažkostí. Je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam, preto sa odporúča dodržiavať diétu. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (astma, chronická bronchitída), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozor na choroby z nachladnutia!Zajtra predpokladáme od juhozápadu ústup negatívnych vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude premenlivá veľká oblačnosť a na väčšine územia snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Najvyššia teplota -4 až 0 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -12 stupňov.n Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, miestami snehové prehánky. Veterno. Veľmi chladno. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17, na severe miestami okolo -20, denná teplota -7 až -3 stupne. n V piatok bude prevažne polooblačno, ojedinele snehové prehánky. Naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -15, v dolinách -17 až -22, na severe miestami aj chladnejšie, denná teplota -9 až -5 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.31 a zapadne o 16.33 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.