Hospodársky denník
USD32,681 Sk
EUR40,699 Sk
CHF25,895 Sk
CZK1,24 Sk
  Streda  21.Januára 2004

Aj muži majú svoje roky...

Popudlivosť, únava, zníženie libida... Od istého veku muž trpí hormonálnymi zmenami, ktoré môžu narušiť jeho pohodu. Mužská menopauza? Odborníci hovoria o andropauze. Hoci doteraz nie sú známe všetky príčiny, existuje niekoľko spôsobov liečby. Takzvaná kríza päťdesiatročných mužov je zvyčajne spájaná s biologickými, psychologickými a so spoločenskými faktormi, ktoré, ako sa zdá, v tomto veku na niektorých mužov významne pôsobia. Ich zdravotný stav sa začína zhoršovať, ich pracovná aktivita sa chýli ku koncu, čoraz viac sa cítia unavenejší a neaktívni. Prichádza depresia z odchodu do dôchodku, ich spoločenská aktivita klesá a naopak narastá tlak ekonomický.

Niekedy vznikajú zmeny počas tejto etapy uprostred rodinného prostredia: deti sa oženia či vydajú alebo jednoducho z domu rodičov odídu; v mnohých prípadoch klesne i ich sexuálna aktivita. Tieto faktory v spojení s hormonálnymi zmenami, ktoré v tomto veku niektorí muži môžu zažívať, s mnohými z nich neuveriteľne „zamávajú“.

Mužská menopauza ako taká nie je známa, hoci sa niektorí odborníci zhodujú na názve andropauza pre hormonálne zmeny, ktoré v onom kritickom veku muži prežívajú. Na rozdiel od žien, u ktorých sa v období menopauzy skončí menštruácia a ich vaječníky prestanú byť činné, u mužov semenníky fungovať neprestanú. S pribúdajúcim vekom však aj u nich klesá produkcia mužských hormónov a rast i produkcia androgénov nadľadvinkovej žľazy.

Syndróm mužskej andropauzy sa začína kedykoľvek od 30 rokov - práve v tom čase sa začína hormonálny pokles testosterónu, hoci najjednoznačnejšie príznaky sa objavujú predovšetkým od päťdesiatky. Túto zmenu muži zvyčajne nevnímajú, pretože sú pod takým tlakom života, že spomínané prejavy - popudlivosť, únavu či stratu libida pričítavajú veku.

Hoci veda presne nezistila, prečo sa to stáva v mužskom organizme, niet pochybností o tom, že tento proces čiastočného úbytku androgénov ovplyvňuje zásadne vek. Samozrejme, nie je to nezvrátiteľný následok: u všetkých mužov to nie je rovnaké, nestáva sa to ani u všetkých bez výnimky. Okrem toho sa môže stať, že ich klinické príznaky sa zamenia s problémami spojenými s vlastným starnutím alebo so začínajúcou senilitou. Preto sa odporúča včasná prehliadka, ktorá by vysvetlila príčinu týchto zmien. Špecialisti majú prostriedky na stanovenie hladiny testosterónu a systematickému zisteniu týchto problémov. Muži by sa mali vzdelávať, aby si boli vedomí, že sa im andropauza nemusí vyhnúť. Aby vedeli, že pri pocítení príznakov ako strata svalovej hmoty, prerozdelenie tuku, útlm sexuálnej chtivosti, redukcia obsahu ejakulácie a všeobecne strata pamäti a intelektuálnej pozornosti, tendencia k únave, depresiám a podráždenosti , je nutné navštíviť lekára, zdôrazňujú vedci.

Liečba by spočívala v nahradení stratených hormónov prostredníctvom preparátov aplikovaných ústne, injekčnou cestou alebo podkožne, a to vo forme náplastí, gélov a pod. Je nutné overiť, či existuje možnosť obnoviť ich hladinu biochemickou cestou a zároveň či možno klinicky zlepšiť všeobecný stav pacientov, ktorí sa cítia zle, dosiahnutím obnovy libida a sexuálnych funkcií, stabilizáciou osteoporózy a obnovením svalovej sily a mentálnej čulosti.

Testosterón v tom hrá zásadnú úlohu. Je to hlavný mužský hormón a jeho účinky na telo závisia od životného štádia a miesta, na ktorom pôsobia. „Napríklad môže pôsobiť na pohlavné orgány spojené s produkciou spermatozoidov; rozvíja a udržuje rast telesného ochlpenia a fúzov; je podmienkou na silu a energiu, obohacuje kosti vápnikom, a tým im dáva väčšiu odolnosť, zvyšuje svalový tuk a v mozgu je zásadný na utváranie inštinktu a sexuálneho vzrušenia. Preto je také dôležité, aby sa jeho hladina vždy udržiavala na normále,“ vysvetľuje barcelonský urológ Humberto Villavicencio. Najlepšou radou je pravidelná návšteva urológa po dosiahnutí 50 rokov, ktorý bude sledovať aj hladinu hormónov, odporúčajú vedci.

(hdc)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.