Hospodársky denník
USD32,681 Sk
EUR40,699 Sk
CHF25,895 Sk
CZK1,24 Sk
  Streda  21.Januára 2004

Varovanie Británii

Problémom nehnuteľnosti

Veľká Británia dostala včera od Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) varovanie v súvislosti s vysokou verejnou spotrebou. OECD sa tým zaradila k ďalším inštitúciám, ktoré kritizovali ministra financií Gordona Browna za to, že veľa míňa a napriek tomu to nemusí prinášať výsledky. „Komisia ešte posudzuje, či sa masívny rast výdavkov plne vyplatí v zmysle zlepšených služieb,“ uvádza sa v správe organizácie zároveň s odporúčaním, aby vláda prísne kontrolovala výdavky v oblastiach, ktoré pre ňu nie sú primárne.

V súlade s decembrovým vyhlásením Medzinárodného menového fondu OECD zdôraznila, že britská vláda bude pravdepodobne musieť znížiť verejné výdavky alebo zvýšiť dane. Ani jedna z alternatív však nie je pre ministra financií veľmi lákavá v čase, keď sa síce ekonomike Spojeného kráľovstva v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami darí dobre, ale kroky, ktoré požaduje OECD, by tento stav z krátkodobého hľadiska mohli ohroziť. Avšak v prípade, že k požadovaným krokom nepristúpi, na druhej strane stojí hrozba privysokého zadlžovania, čo by mohlo mať negatívne implikácie na dlhodobý rozvoj.

Gordon Brown zastáva teóriu, podľa ktorej má vláda menej míňať v čase hospodárskeho rastu a počas recesie by mala naopak vláda zvýšenými výdavkami ekonomiku podporovať. Toho sa drží a vo fiškálnom roku, ktorý sa končí posledným marcovým dňom 2003, by mal schodok štátneho rozpočtu dosiahnuť 3,3 % hrubého domáceho produktu. Pakt stability a rastu určuje členským krajinám Európskej únie, že ich deficit verejných financií nesmie presiahnuť 3 % HDP. Toto pravidlo platí formálne aj pre Veľkú Britániu, avšak vzhľadom na to, že tá dosiaľ neprijala euro, v prípade porušenia jej na rozdiel od členských štátov eurozóny nehrozí pokuta.

Správa OECD síce ocenila vysoký rast britskej ekonomiky, ktorej sa v poslednom období aj napriek globálnej stagnácie nedarilo až tak zle. Problémy jej však v súčasnosti hrozia na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý je v Spojenom kráľovstve špecifický. OECD vidí možné riziko v tom, že po očakávanom zvýšení úrokových sadzieb ceny hypoték a domov krátkodobo porastú a následne by mohli prudko klesnúť, čo by mohlo podnietiť ekonomickú nestabilitu.

V otázke vzdelania podporilo združenie vyspelých krajín názor premiéra Tonyho Blaira, ktorý presadzuje zavedenie systému vzdelania, na ktoré by menšou mierou prispievali daňoví poplatníci ako celok a naopak, výraznejšie by sa na platení podieľali tí, čo vďaka tomu získali, teda absolventi. Najlepšie univerzity by zároveň mali mať právo pýtať si vyššie poplatky.

(M. Mušák/Reuters)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.