Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

...

. . .

Produktivita, potom až mzdy

Rozdiely sa budú znižovať, k vyrovnaniu tak skoro nedôjde

Kým vo Frankfurte alebo v Dubline stačí pracovať v priemere 15 minút, aby. . .

V autách na chvoste Európy

V minulom roku sa na Slovensku predalo 67 412 nových osobných a malých nákladných automobilov. Je to o 2,84 % viac ako v roku 2002. Najpredávanejšou značkou spomedzi osob. . .

Činy a obraty v roku 2003

Čo bolo charakteristické pre vývoj obchodu na Slovensku

Kúpyschopnosť obyvateľov síce klesala, ale desať top obchodníkov zvýšilo s. . .

Veď to bola podmienka únie

Už niekoľko rokov sa len diskutuje o vytvorení nákazovej pokladne

Problém nahradzovania ekonomických strát domácich chovateľov hospodárskych zvierat chce ministerstvo . . .

Nič zvláštne

Vývoj kurzu slovenskej koruny v posledných dňoch považuje guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Marián Jusko za štandardný. „Máme kurzový režim riadeného floatingu, ktorý charakteriz. . .

WEF o dolári

Vývoj USD, obnovenie zlyhaných rozhovorov o liberalizácii svetového obchodu a otázky bezpečnosti sú hlavnými témami summitu Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý sa včera začal vo š. . .

Ostali traja

Do druhého kola privatizácie petrochemickej spoločnosti Unipetrol postupuje poľská skupina PKN Orlen, Maďarský MOL a britsko-holandský koncern Royal Dutch/Shell. Na včerajšom zasadnutí. . .

Opozícia opozíciou?

Takáto protiváha je o ničom

Smer, KSS a Ľudová únia sa včera na stretnutí šéfov poslaneckých klubov nedohodli, či do parlamentu predložia návrh na vyslovenie nedôvery premiéro. . .

Reformy privítali

Podmienky na podnikanie na Slovensku sa vlani zlepšili vďaka reformám a zníženiu úrokových sadzieb zo strany NBS. Medzi negatíva sa zaraďuje zvýšenie cien energie pre výrobné po. . .

Je hanba byť chudobný v prosperujúcej krajine, je hanba byť bohatý v krajine chudobnej

Konfucius. . .

Pružnejší Zákonník

Náročnosť len odhadujú

Čo priniesli zmeny v Zákonníku práce a v administrácii sociálneho poistenia pre personálne oddelenia firiem i pre menších zamestnávateľov? Naozaj sa s. . .

NEPOČUL SOM O NICH

Peter Kasalovský

Jedna z našich komerčných televízií zapárala v hlavnom utorkovom

spravodajstve do imidžu ruského prezidenta V. Putina. Takmer prestala

dýchať, keď objavi. . .

O preukazovaní majetku

Dôkazné bremeno na jednotlivých osobách

Vlastníci väčšieho majetku, ktorí nebudú môcť preukázať legálnosť zdrojov potrebných na jeho nadobudnutie, zaplatia štátu vysokú. . .

Október nie

Deň vzniku prvej Československej republiky - 28. október sa na Slovensku zatiaľ štátnym sviatkom nestane. Vláda sa totiž zhodla, že nebude meniť počet štátnych sviatkov. Vypracovanie . . .

Bez regulácie

Novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z dielne opozičných poslancov vláda včera odmietla. Strana Smer na roky 20. . .

Finančná perspektíva EÚ

Vláda dokončila veterinárnu legislatívu

Vláda včera schválila návrh pozície SR k tzv. finančnej perspektíve Európskej únie na roky 2007 až 2013. Pri rokovaniach bude Slo. . .

FNM chystá mimoriadne VZ

Ministerstvo rokuje o nových zmluvách

O zvolaní mimoriadneho valného zhromaždenia (MVZ) Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a.s., k spochybneným zmluvám o . . .

Ešte pred vstupom do EÚ

Na projekty zamestnanosti 1,9 mld. Sk

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) odovzdá ministerstvu práce na posúdenie päť projektov, ktorými sa uchádza o pr. . .

Kúpele zostali bez klientov

Budú zvyšovať podiel komerčných aktivít?

Ak zdravotné poisťovne dostanú do konca týždňa z Ministerstva zdravotníctva rozpis prostriedkov na kúpeľnú starost. . .

Zmierňovanie aj po 2006

Rozdiely boli, sú aj dlho ešte budú

Keďže sa neočakáva, že regionálne rozdiely budú v SR vďaka spolufinancovaniu projektov z povstupových fondov EÚ vyriešené do troch . . .

Cez kartičky

Vstupom SR do EÚ sa zmení napríklad aj spôsob zavolania pacienta do ambulancie. Vyzvanie priezviskom a menom sa v únii považuje za porušovanie jeho identity. Preto Asociácia súkromn. . .

Má záujem

O investovanie niekoľkých desiatok miliónov eur na zelenej lúke v Novom Meste nad Váhom má záujem zatiaľ nemenovaný švajčiarsky výrobca elektroniky. Ako informoval viceprimátor A. . .

Zatiaľ päť

Do verejnej obchodnej súťaže na poradcu spoločnosti Slovak Telecom (ST), a. s., pri odčlenení a predaji majetku týkajúceho sa rádiokomunikácií, podalo prihlášku šesť medzinárodných fir. . .

Konferencia

Problematika viacplodovej tehotnosti, nových spôsobov liečby inkontinencie, trendy v liečbe erektilnej dysfunkcie, ale aj rôzne iné témy z oblasti zdravotníctva odznejú na II. ročníku. . .

Ako s rizikami?

Trojdňové pracovné stretnutie expertov Európskej komisie (EK) s predstaviteľmi slovenského a českého jadrového dozoru sa včera začalo v Bratislave. Témou podujatia, ktoré z povere. . .

Za december

Samostatne zárobkové činné osoby (SZČO), ktoré zaplatili decembrové poistné v nezamestnanosti na pôvodný účet príslušného OÚP až v januári, musia platbu zrealizovať ešte raz na n. . .

Na byty

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), a.s., Bratislava poskytla k 31. decembru uplynulého roku na bytové účely 13,38 miliardy Sk. Stavebná sporiteľňa uzavrela 209 730 nových zmlúv v objeme cie. . .

Bez zmien

Národná rada SR neprijala návrh prezidenta Rudolfa Schustera, aby sa miera valorizácie dôchodkov zvýšila nad úroveň 4 %, ktorú stanovil nový zákon o starobnom dôchodkovom poistení.. . .

Ide im to

Tržby takmer 2,58 miliardy Sk zaznamenala vlani skupina spoločností NAY Holding, ktorá je najväčším obchodníkom s elektrotechnikou na Slovensku. Znamená to medziročný rast o 27 pe. . .

Prebytoční

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré vznikli od nového roka zlúčením sociálnych odborov okresných úradov a úradov práce, opustí k 1. februáru pre nadbytočnosť 1400 úrad. . .

Trestať nelegálny odstrel

Hrušovská zdrž pri Bratislave je jedným z najvýznamnejších zimovísk vodného vtáctva v strednej Európe. Zimuje tu približne 80-tisíc jedincov niekoľkých desiatok druhov. . .

Aký bude efekt?

Postreh Ľudmily Koníkovej

Začiatkom roka nám začal platiť nový organizačný poriadok Policajného zboru. Nič proti tomu, veď jeho cieľom je zefektívnenie boja proti organizovaném. . .

Od rétoriky k skutkom

Komentuje Eleonóra Bujačková

Nedávno som si vypočula názor, že slovenská ekonomika je v nerovnováhe. Mikroekonomika nekopíruje dynamickú makroekonomiku. Jeho autor chce vy. . .

Destináciou urobiť domov

Komentuje Andrej Pokojný

V roku 2003 prežilo dovolenku v Chorvátsku 190-tisíc turistov zo Slovenska. Napriek celosvetovej recesii turistického priemyslu a ekonomickej. . .

Mor je tam, kde nie sú vlci

Absencia predátora umožňuje ochorenie jelenej a diviačej zvere

Celoročný zákaz lovu vlkov, ktoré považuje za prirodzených selektorov chorých zvierat, žiada Lesoochra. . .

Chýba významný investor

Budú to Krškany či Dražovské lúky?

Nájsť strategického investora pre nitriansky región je prioritou mesta Nitra. Podľa primátora Ferdinanda Víteka mesto spolupracuje s m. . .

Ocitli sme sa na šikmej ploche

(Dokončenie z 21. 1. 2004)

Problémom bolo skoro všade uplatnenie jeho myšlienok v reálnej praxi. Sám sa k tomu vyjadril slovami: „Mám pochybnosti, či existuje štá. . .

Antikoncepcia

(Pokračovanie z 21. 1.)

Súhrnné zhodnotenie časti

„2. Zákon o zdravotných poisťovniach a o Úrade pre dohľad“

Nech by sme sa snažili akokoľvek ústretovo hodnotiť túto časť KON. . .

Svetová premiéra

Svetovú premiéru bude mať 28. januára v Prahe 13-dielny dokumentárny seriál Olympiáda na 11. ročníku Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest, ktorá bude . . .

spektrum

Prípravou brokolice v mikrovlnke zničíme až 85 percent antioxidantov ako zinok, selén, vitamíny A, C, E, ktoré chránia človeka pred poškodením. Preto je vhodnejšie udusiť brokolicu vo v. . .

Nástroj krutej mocenskej hry

Historické romány patria stále k najobľúbenejším čitateľským žánrom. Ich vyznávači sa potešia novinke z vydavateľstva Remedium, ktoré na trh prináša rozsiahly román . . .

Jablká stratili chuť

Jablko stratilo chuť, aby mohlo lepšie lákať zákazníkov. Šesť tisíc variant „obyčajného“ jablka sa totiž predháňa, ktorá z nich dlhšie vydrží, lepšie vyzerá, je väčšia, nablý. . .

Triumfálny Návrat na scénu

Ruský film Návrat slávi úspechy po celom svete tak, ako sa to už dávno nestalo, a režisér Andrej Zvjagincev býva prirovnávaný k Andrejovi Tarkovskému. Komorný príbeh pr. . .

Začal sa boj o mužov

Doteraz sa mediálni stratégovia zameriavali hlavne na boj o ženy a o mladých. V Británii sa však rozhorel ostrý súboj dvoch vydavateľských skupín o peňaženky mužov. Krát. . .

Ovácie pre päticu

Nekonvenčné obsadenie príležitostnej skupiny vzniklo bez predchádzajúceho dohovoru spontánne, viac-menej náhodou. Bol siedmy júl 1994 a konala sa po druhý raz v histórii v Šport. . .

Rozhodujúce obdobie zamestnanca

Vymeriavacím základom zamestnanca (§ 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení) je:

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z pr. . .

Sociálne poistenie a zamestnávateľ

Z hľadiska vykonávania sociálneho poistenia (nemocenského, dôchodkového, úrazového, garančného poistenia i poistenia v nezamestnanosti), ako aj z hľadiska organ. . .

Konateľ a tiež spoločník s. r. o.

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

V našej spoločnosti s ručením obmedzeným máme spoloční. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Zora

v piatok Miloš

V Českej republike

dnes Slavomír

v piatok Zdeněk. . .

Twist

6:00 Ranná stoosemdesiatka

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál rádia Twist

7:13 Šport

7:30 Trendy v ekonomike

8:00 Hosť Martin Fronc

9:00 Poludňajš. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

nnn

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 20. 1. 2004: Bratislava 9. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

1.00 Spanilá jazda

4.05 Sonda

4.35 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

7.15 Dobrý deň, Slovensko!

8.15 Evergreeny

8.30 Kard. . .

Štvrtok 22. januára

JOJ

*16.20*Škaredá Betty

*17.10*Matlock

*18.05*M.A.S.H.

*18.35*Riskuj!

*19.00*Majster Tim

*19.30*Noviny . . .

. . .

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.