Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pružnejší Zákonník

Náročnosť len odhadujú

Čo priniesli zmeny v Zákonníku práce a v administrácii sociálneho poistenia pre personálne oddelenia firiem i pre menších zamestnávateľov? Naozaj sa spružnil trh práce? Naozaj ubudlo papierovania a povinností? K názorom, ktoré sme doteraz uverejnili na túto tému, pripájame vyjadrenie Ing. Mariána Kožíška, generálneho riaditeľa Grafobalu, a. s., Skalica: „Novelizovaný Zákonník práce oproti pôvodne navrhovanej verzii znamenal určite krok vpred, pokiaľ ide o spružnenie pracovných vzťahov. Pre spoločnosť Grafobal je operatívnosť v tomto smere veľmi dôležitá, pretože naša výroba je prísne zákazková a nie je možné vyrobiť na sklad hotové produkty do zásoby. Tak ako naši zákazníci musia pružne reagovať na potreby trhu, vyžadujú, pochopiteľne, aj našu flexibilitu v dodávkach obalov. Nejde pritom iba o zmeny v kvantite jednotlivých druhov obalov, ale napríklad aj zmeny textov, grafického návrhu či konštrukcie obalov.“ Tieto požiadavky rieši Grafobal presunom pracovníkov v rámci firmy, nadčasmi, pracovným pomerom na dobu určitú, kratším pracovným časom, dohodou o vykonaní práce, prípadne brigádnickou prácou študentov. Pokiaľ ide o ďalšiu personálnu agendu súvisiacu s rôznymi druhmi odvodov, Ing. Kožíšek predpokladá, že zníženie objemu prác na jednej strane bude zasa kompenzované zvýšením objemu prác na druhej strane, napríklad vyplácaním niektorých náhrad príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti do 10 dní. „Reálne skúsenosti s náročnosťou personálnej práce však budeme môcť posúdiť až v priebehu niekoľkých mesiacov,“ dodáva generálny riaditeľ Grafobalu.

Zuzana Krútka

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.