Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

O preukazovaní majetku

Dôkazné bremeno na jednotlivých osobách

Vlastníci väčšieho majetku, ktorí nebudú môcť preukázať legálnosť zdrojov potrebných na jeho nadobudnutie, zaplatia štátu vysokú finančnú náhradu. Vyplýva to zo zákona o postihovaní osôb, ktoré nadobudli majetok nezákonným spôsobom. Právnu normu, ktorá je už dlhšie očakávaná, na rokovanie pléna NR SR predložil minister spravodlivosti D. Lipšic. Do rozpravy k návrhu sa včera prihlásili šiesti poslanci. Podmienkou prijatia efektívneho zákona je podľa šéfa Smeru R. Fica jeho spätná účinnosť. „Zákon by mal platiť nielen na obdobie po nadobudnutí účinnosti, ale aj na obdobie predtým, keď existuje podozrenie na uplatňovanie nečestných praktík,“ myslí si. Druhou podmienkou prijateľnosti pre poslanecký klub Smeru je, že dôkazné bremeno musí byť prenesené na osobu, ktorá nevie majetok preukázať. Rozšíriť okruh blízkych osôb verejného funkcionára, ktoré budú podávať majetkové priznanie, je zámerom pozmeňujúcich návrhov poslanca za KDH P. Minárika. Ústavný zákon, na ktorého schválenie je potrebných 90 hlasov, poslanci presunuli z vlaňajšej decembrovej schôdze po dohode všetkých poslaneckých klubov. V čase našej uzávierky sa o zákone malo hlasovať.

(TASR)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.