Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Finančná perspektíva EÚ

Vláda dokončila veterinárnu legislatívu

Vláda včera schválila návrh pozície SR k tzv. finančnej perspektíve Európskej únie na roky 2007 až 2013. Pri rokovaniach bude Slovensko presadzovať, aby zostal rozpočtový limit zachovaný aspoň na úrovni 1,24 percenta HDP všetkých členských krajín. Po rokovaní kabinetu to uviedol minister financií Ivan Mikloš, ktorý je odporcom zníženia na jedno percento HDP, čo navrhujú niektoré bohatšie štáty únie. Ide o prvý rámcový dokument, ktorý načrtáva základnú pozíciu SR. O rozpočte EÚ sa totiž bude intenzívne diskutovať v priebehu tohto aj budúceho roka. „Na budúci rok by mala byť debata uzavretá tak, aby od roku 2007 mohol platiť nový rozpočet komisie,“ zdôraznil minister. Medzi priority SR bude patriť aj to, aby sa zachovali limity na podporu infraštruktúry a regionálneho rozvoja pre nových členov. Európska komisia predloží 10. februára prvý návrh nového rozpočtového výhľadu EÚ na roky 2007 až 2013 a zrejme potvrdí súčasný rozpočtový limit 1,24 percenta HDP napriek tomu, že šesť krajín - Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Rakúsko a Švédsko - v decembri vyzvalo na obmedzenie výdavkov na jedno percento.

Vláda včera uzavrela preberanie veterinárnej legislatívy EÚ po tom, čo schválila posledné nariadenie z tejto oblasti, ktoré rozoberá stanovovanie poplatkov za vykonávanie veterinárnych inšpekcií a kontrol.

Z predmetného nariadenia vyplýva, že štát z realizácie veterinárnych úkonov pre podnikateľskú sféru ešte v tomto roku očakáva príjem do rozpočtu 66 mil. Sk a v ďalších rokoch to má byť vždy asi 100 mil. Sk.

Kabinet schválil aj Stratégiu informatizácie spoločnosti, ktorá má vytvoriť podmienky na budovanie vedomostného hospodárstva využívaním metód a prostriedkov informatiky. Stratégia definuje prioritné oblasti informatizácie v SR, strategické ciele v jednotlivých oblastiach a úlohy na ich realizáciu.

Rezervu rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa bude možné použiť na financovanie rýchlejšej realizácie projektov využívajúcich zdroje eurofondov, ako aj na predfinancovanie a zálohové platby prijímateľov z verejného sektora. Vyplýva to z pravidiel uvoľňovania finančných prostriedkov z rezervy, ktoré vláda odobrila. Kapitola obsahuje rezervu na krytie nevyhnutných a nepredvídaných výdavkov, ktoré vzniknú v priebehu rozpočtového roka. O spôsobe poskytovania a použití finančných prostriedkov z tejto rezervy rozhoduje MF SR.

(TASR/tu)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.