Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ešte pred vstupom do EÚ

Na projekty zamestnanosti 1,9 mld. Sk

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) odovzdá ministerstvu práce na posúdenie päť projektov, ktorými sa uchádza o prostriedky zo štátneho rozpočtu a z Európskeho sociálneho fondu (ESF). Ako uviedla poradkyňa generálneho riaditeľa ÚPSVR pre čerpanie ESF Valéria Kubalová, na základe nich má Slovensko šancu čerpať zdroje zo spomínaného fondu ešte pred vstupom do Európskej únie, pričom budú slúžiť na financovanie aktívnej politiky trhu práce a modernizáciu služieb zamestnanosti. Štát a EÚ by mali na ne v tomto roku poskytnúť asi 1,9 miliardy Sk v pomere 25 ku 75 %, pričom vrátane spolufinancovania konečných prijímateľov, ktoré sa predpokladá v dvoch projektoch, by mala celková suma dosiahnuť približne 2,4 miliardy Sk. Prvé tri projekty už ÚPSVR rezortu odovzdalo a v priebehu najbližších dvoch týždňov očakáva ich schválenie. V ďalších týždňoch by mal úrad predložiť aj zvyšné dva projekty, vďaka ktorým chce získať prostriedky na vzdelávanie a rekvalifikáciu nezamestnaných a na vybudovanie dotykových kioskov s komplexnými informáciami o trhu práce.

(do)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.