Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Trestať nelegálny odstrel

Hrušovská zdrž pri Bratislave je jedným z najvýznamnejších zimovísk vodného vtáctva v strednej Európe. Zimuje tu približne 80-tisíc jedincov niekoľkých desiatok druhov vodného vtáctva. Už od septembra minulého roka veľmi výrazne narúšali pokojný priebeh zimovania, odpočinku či migrácie vtáctva v tejto lokalite skupiny poľovníkov. Odhadnúť, koľko jedincov chránených druhov vtáctva sa na Hrušovskej zdrži stalo obeťou nelegálnych odstrelov, je veľmi ťažké, Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) však predpokladá, že išlo o stovky jedincov. Nelegálne odstrely vtáctva sú najčastejšie zisťovanou formou vtáčej kriminality. Slovenskí ornitológovia však zaznamenali na našom území aj nový vtáčí druh. Ide o trsteniarika krovinného a počet druhov vtákov žijúcich na Slovensku sa tak rozrástol na 343. Trsteniarik je nenápadný drobný spevavec olivovohnedej farby.

(do/tu)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.