Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Od rétoriky k skutkom

Komentuje Eleonóra Bujačková

Nedávno som si vypočula názor, že slovenská ekonomika je v nerovnováhe. Mikroekonomika nekopíruje dynamickú makroekonomiku. Jeho autor chce vyzvať vládu, aby sa poďakovala obyvateľstvu za spoluprácu v ekonomickej transformácií, priznala existenciu nevyriešených problémov, nazvala ich pravými menami, vypracovala súbor opatrení a nechala vysloviť dôveru v jeho blahodarné účinky. Rozsah vnútornej nerovnováhy je taký obrovský, že ho nemožno riešiť inak ako obmedzením spotreby, pokiaľ možno z dovozu, a podstatným zvýšením miery úspor. Dobrovoľným, na báze zvyšovania úrokových mier z vkladov a rozsiahlejšej ponuky atraktívnych, a pokiaľ možno bezpečných cenných papierov, ponuky stavebného sporenia, tak trochu nedobrovoľným na báze pripoistenia na dôchodok či pre prípad choroby a celkom nedobrovoľných z dôvodu zvýšenia cien. Alternatívnych riešení nie je veľa. Devalvácia nič pre nás nerieši a každá vláda sa touto cestou nerada vydáva. „Oplotiť“ domáci trh ostnatým drôtom by nám asi nikto nedovolil a proexportná politika a všetky ostatné druhy selektívneho zaobchádzania s ekonomickými subjektmi majú v danom prípade silu „plácačky“ na muchy, použitej pri útoku rozzúreného slona. Pokušenie škodoradostne sa usmievať nad niektorými vyhláseniami na tému skončenej ekonomickej transformácie je veľké. Nepodliehajme mu, na žarty totiž vôbec nie je čas.

Pred pár rokmi bol občan ochotný vŕtať do opasku ďalšiu dierku, dnes už planým sľubom verí málokto. Pred pár rokmi bol priemerný slovenský občan ochotný dať svoje peniaze prvému podvodníkovi, ktorého stretol. Dnes už je opatrnejší. Aby bol ochotný sporiť, potrebuje určitú dávku istoty, že jeho úspory nezmiznú v osobnej spotrebe akcionárov banky, člena správnej rady penzijného fondu alebo generálneho riaditeľa stavebnej sporiteľne. Aby vedel, že ak sa zdrží spotreby, prinesie to v budúcnosti prospech nielen slovenskej ekonomike, ale predovšetkým jemu. Aby vedel, že ak bude zmrazená jeho mzda, bude to v prospech niečoho. V súčasnosti túto istotu nemá. Ak je možné nezaplatiť za podnik kúpený v rámci privatizácie, priviesť ho k úpadku a zostať bohatým a váženým, je čosi zhnité v zákonoch alebo vo vymáhaní ich plnenia. A tak vláda (i všetky potenciálne) sa bude musieť tvrdo uchádzať o znovuzískanie dôvery občana. Spôsob, ktorým tak môže a musí urobiť, je len jeden: dosiahnuť prijatie zákonov zodpovedajúcich stavu v civilizovaných krajinách, vymáhať ich plnenie a sankcionovanie neplnenia. Inokadiaľ cesta nevedie. Bohužiaľ a vďakabohu.

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.