Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Mor je tam, kde nie sú vlci

Absencia predátora umožňuje ochorenie jelenej a diviačej zvere

Celoročný zákaz lovu vlkov, ktoré považuje za prirodzených selektorov chorých zvierat, žiada Lesoochranárske združenie VLK Východné Karpaty so sídlom v Humennom. „Keď sa už Slovensko stane členom EÚ, v ktorej platí celoročný zákaz lovu vlkov, malo by prijať taký istý zákon,“ povedal náčelník LZ VLK Rastislav Mičaník. Dodal, že populácia vlka na Slovensku ani v jeho severovýchodnom cípe nie je premnožená a vlk nespôsobuje hospodárstvu ani človeku žiadne škody. „Naopak, vlk loví jeleniu, ale i diviačiu zver, ktorá je jednou príčinou klasického moru ošípaných. Ochorenie na klasický mor u diviakov je najviac rozšírené v tej časti Slovenska, v ktorej chýba vlk ako prirodzený predátor,“ konštatoval R. Mičaník. Poznamenal, že v rokoch 1994 - 1998 bol mor u diviakov zaznamenaný v 241 lokalitách, z toho v 224 prípadoch - čo predstavuje až 93 percent - sa vyskytoval v miestach, kde sa vlci trvalo nevyskytujú. Zničiť prírodné ohniská moru v populácii diviakov je možné iba opätovným návratom ucelených svoriek vlkov do všetkých pohorí Slovenska.

(TASR)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.