Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ocitli sme sa na šikmej ploche

(Dokončenie z 21. 1. 2004)

Problémom bolo skoro všade uplatnenie jeho myšlienok v reálnej praxi. Sám sa k tomu vyjadril slovami: „Mám pochybnosti, či existuje štát, ktorý by si dnes mohol dovoliť uplatňovať moje teórie v praxi.“ Možno pri dôkladnejšom skúmaní ciest ekonomickej politiky počas politického cyklu 1998 - 2002 a v druhom politickom cykle po roku 2002 pri odstraňovaní vonkajšej a vnútornej ekonomickej nerovnováhy na Slovensku by sa takýto štát aj našiel. A nielen na Slovensku, ale aj v iných tranzitívnych krajinách, ktoré v období, keď uplatňovali neoliberálne smery v hospodárskej politike, doviedli hospodárstvo k ekonomickým recesiám.

Z prieskumov možno usúdiť, že hlavným dôvodom obáv z budúcnosti sú reformy. Napriek tomu, že hospodárstvo na Slovensku v posledných dvoch rokoch rastie, na životnej úrovni obyvateľstva sa to neprejavuje, skôr naopak. Životná úroveň veľkej časti obyvateľstva klesá. Skutočnosťou je, že na Slovensku pretrváva slabá výkonnosť ekonomiky, ktorá vyúsťuje do relatívne nízkej životnej úrovne väčšiny obyvateľov s tendenciou nedostatočného zlepšovania. Nie sú opodstatnené populistické vyhlásenia mnohých koaličných politikov a provládnych ekonómov o tom, že hospodárstvo SR sa rozvíja najrýchlejšie spomedzi ostatných krajín strednej a východnej Európy a že od budúceho roku bude lepšie. Naštartované

masové zdražovanie,

plošný rast poplatkov, odbúravanie zliav a výhod, prepúšťanie ľudí z práce a daňové a odvodové povinnosti, stagnujúci vývoj či ďalší pokles reálnych miezd, založili proces ďalšieho ochudobňovania väčšiny obyvateľstva na viac rokov dopredu. Nedostatočne domyslená koncepcia vývoja hospodárstva môže viesť aj k výraznejšiemu prepadu ekonomiky a životnej úrovne. V roku 2004 Slovensko bude čeliť najväčšej vlne zdražovania a útoku na životnú úroveň väčšiny obyvateľov. Sú obavy, že to bude mať negatívny dosah na spotrebu, ktorej deficitný vývoj predstavuje štartovací mechanizmus posunu k hospodárskej recesii. Nezvládnutá rýchlostná liberalizácia môže spôsobiť rýchly nárast nezamestnanosti, ktorej nezabránia ani ďalšie administratívne opatrenia. Očakávané veľké uvoľňovania ľudí z práce môže ekonomickú a sociálnu situáciu na Slovensku skomplikovať do takej miery, že bude potrebné korigovať súčasný program nastúpených reforiem.

Prof. Jozef Mihalik, DrSc.

Trnavská univerzita

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.