Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004

Ocitli sme sa na šikmej ploche

(Dokončenie z 21. 1. 2004)

Problémom bolo skoro všade uplatnenie jeho myšlienok v reálnej praxi. Sám sa k tomu vyjadril slovami: „Mám pochybnosti, či existuje štát, ktorý by si dnes mohol dovoliť uplatňovať moje teórie v praxi.“ Možno pri dôkladnejšom skúmaní ciest ekonomickej politiky počas politického cyklu 1998 - 2002 a v druhom politickom cykle po roku 2002 pri odstraňovaní vonkajšej a vnútornej ekonomickej nerovnováhy na Slovensku by sa takýto štát aj našiel. A nielen na Slovensku, ale aj v iných tranzitívnych krajinách, ktoré v období, keď uplatňovali neoliberálne smery v hospodárskej politike, doviedli hospodárstvo k ekonomickým recesiám.

Z prieskumov možno usúdiť, že hlavným dôvodom obáv z budúcnosti sú reformy. Napriek tomu, že hospodárstvo na Slovensku v posledných dvoch rokoch rastie, na životnej úrovni obyvateľstva sa to neprejavuje, skôr naopak. Životná úroveň veľkej časti obyvateľstva klesá. Skutočnosťou je, že na Slovensku pretrváva slabá výkonnosť ekonomiky, ktorá vyúsťuje do relatívne nízkej životnej úrovne väčšiny obyvateľov s tendenciou nedostatočného zlepšovania. Nie sú opodstatnené populistické vyhlásenia mnohých koaličných politikov a provládnych ekonómov o tom, že hospodárstvo SR sa rozvíja najrýchlejšie spomedzi ostatných krajín strednej a východnej Európy a že od budúceho roku bude lepšie. Naštartované

masové zdražovanie,

plošný rast poplatkov, odbúravanie zliav a výhod, prepúšťanie ľudí z práce a daňové a odvodové povinnosti, stagnujúci vývoj či ďalší pokles reálnych miezd, založili proces ďalšieho ochudobňovania väčšiny obyvateľstva na viac rokov dopredu. Nedostatočne domyslená koncepcia vývoja hospodárstva môže viesť aj k výraznejšiemu prepadu ekonomiky a životnej úrovne. V roku 2004 Slovensko bude čeliť najväčšej vlne zdražovania a útoku na životnú úroveň väčšiny obyvateľov. Sú obavy, že to bude mať negatívny dosah na spotrebu, ktorej deficitný vývoj predstavuje štartovací mechanizmus posunu k hospodárskej recesii. Nezvládnutá rýchlostná liberalizácia môže spôsobiť rýchly nárast nezamestnanosti, ktorej nezabránia ani ďalšie administratívne opatrenia. Očakávané veľké uvoľňovania ľudí z práce môže ekonomickú a sociálnu situáciu na Slovensku skomplikovať do takej miery, že bude potrebné korigovať súčasný program nastúpených reforiem.

Prof. Jozef Mihalik, DrSc.

Trnavská univerzita

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.