Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

spektrum

Prípravou brokolice v mikrovlnke zničíme až 85 percent antioxidantov ako zinok, selén, vitamíny A, C, E, ktoré chránia človeka pred poškodením. Preto je vhodnejšie udusiť brokolicu vo vodnej pare alebo v malom množstve vody.

Viac ako tisíc bronzových artefaktov vrátane sošiek a búst bohov a bohýň z dôb faraónov sa podarilo vyloviť francúzskym archeológom zo dna Stredozemného mora pri severnom pobreží Egypta. Objekty pochádzajú z tretieho až piateho storočia pred naším letopočtom.

V Astrofyzikálnom ústave v Postupime uviedli do prevádzky nový superpočítač Sanssouci, ktorý bude skúmať vesmír. Nasimuluje časť vesmíru pred 13 miliardami rokov, krátko po veľkom tresku. Bude modelovať aj turbulencie v atmosfére Slnka, zrod hviezd a zrážku dvoch galaxií. Pomocou počítača chcú vedci analyzovať dáta z veľkých pozemských a vesmírnych teleskopov.

Skupina talianskych biochemikov z Pavie vyvíja pilulku, ktorá bude mať rovnaké zloženie zdraviu prospešných látok ako pohár červeného vína. Má sa skladať z kombinácie cukru, aminokyselín a ďalších zložiek červeného vína, nebude však v nej žiaden alkohol.

Ranokresťanskú baziliku s hrobkami z 5. storočia n. l. objavili nedávno vo francúzskom meste Marseille počas stavebných prác na parkovisku. Je 18 metrov dlhá a vyše 35 metrov široká. Archeológovia v nej objavili asi 50 sarkofágov, ale aj terakotové rakvy a amfory na pochovanie detí.

Na svete je prvá proteínová mapa komplexného organizmu, mušky drozofily obyčajnej (Drosophila melanogaster). Zachytáva viac ako 7000 proteínov a vytvoril ju tím vedcov. Z proteínovej mapy sa dá zistiť, aké funkcie plnia produkty génov v bunke a ako spolupracujú. Asi 7000 opísaných proteínov drozofily môže vytvoriť vyše 20 000 rôznych kombinácií a regulovať procesy vo vnútri buniek.

(bj)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.