Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nástroj krutej mocenskej hry

Historické romány patria stále k najobľúbenejším čitateľským žánrom. Ich vyznávači sa potešia novinke z vydavateľstva Remedium, ktoré na trh prináša rozsiahly román Philippy Gregoryovej Milenka Henricha VIII. s podtitulom Druhé dievča Boleynovcov. O Henrichovi VIII. sa veľa popísalo, zvykne sa o ňom hovoriť, že bol posledným stredovekým a prvým novovekým anglickým kráľom zároveň. Zložitosť epochy, v ktorej žil a vládol, sa však sotva vyrovnala komplikovanosti zápletiek jeho manželského a milostného života, v ktorom mu išlo iba o jedno: dať krajine syna, legitímneho dediča trónu pre rod Tudorovcov. Mary Boleynová prichádza na dvor Henrichovej prvej manželky, Kataríny Aragónskej vlastne ešte ako dieťa, vzápätí ju vydajú za iba o čosi staršieho Henrichovho dvorana. To však podľa vtedajších zvyklostí neprekážalo kráľovi, ktorý si ju vyvolil za svoju milenku a favoritku. A Mary sa čoskoro stáva nástrojom krutej mocenskej hry.... Príbeh jej pätnásťročného pobytu na anglickom kráľovskom dvore nám spisovateľka vyrozprávala prostredníctvom Mary s takou dôvernou znalosťou, že máme chvíľami pocit, že sa naň pozeráme z bezprostrednej blízkosti.

(mb)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.