Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004

Jablká stratili chuť

Jablko stratilo chuť, aby mohlo lepšie lákať zákazníkov. Šesť tisíc variant „obyčajného“ jablka sa totiž predháňa, ktorá z nich dlhšie vydrží, lepšie vyzerá, je väčšia, nablýskanejšia a farebnejšia. A niečo pritom museli obetovať. Dobré jablko je pevné, odoláva dlhej preprave a vydrží niekoľko mesiacov vyzerať ako práve odtrhnuté zo stromu. Toľko slovo odborníka. Dnes existuje približne šesťtisíc druhov jabĺk, konzument ich pozná maximálne dvanásť druhov a z nich sa najčastejšie stretáva s troma: žlté Golden, červené Red Delicious a zelené Granny-Smith. Väčšina ľudí spomína na jablká svojej mladosti a vraví, že vtedy mali inú, lepšiu chuť. Mali. Vedci im dávajú za pravdu.

Jablká sa zbierajú skôr než dozrievajú. Nemôžu sa však odtrhnúť príliš skoro. Doba dozrievania mimo stromu rozhoduje o ich chuti. Ibaže niektoré jablká vydržia uskladnené aj rok. Takže „výrobca“ si musí vybrať. Predčasný zber, aby mohol jablká dlhšie skladovať, alebo počkať na najvhodnejší čas, získať čo najchutnejší produkt a pripraviť sa o miesto na trhu. Kto zaváha, príde o zisk. Bádatelia pripomínajú, že na jabloniach v sadoch už dávno nerastú jablká, aké by mali. Výber je určovaný iba vkusom budúcich zákazníkov. To je úloha pre šľachtiteľov. Preto sa napríklad už niekoľko rokov štepia predovšetkým odrody Golden, ktoré v súčasnosti začína nahrádzať novozélandská odroda Gala. Na prvý zber sa čaká štyri roky, preto musí byť pestovateľ tak trochu veštec. Keď jablká začnú dozrievať, prichádza zber. Potom sa plody triedia, delia do skupín a ukladajú v studených miestnostiach. Jablkám najviac vyhovuje teplota medzi 0,5 až 3 stupňami Celzia. Náročné sú na zloženie vzduchu. Malo by ho tvoriť deväťdesiatštyri percent dusíka, tri percentá oxidu uhličitého a kyslík. K jablku by sa naopak nemal dostať etylén, pretože ten urýchľuje dozrievanie.

Uskladnenie je teda nesmierne dôležité a vedci testujú stále nové a nové spôsoby. Jablká treba uchovať dlho, musia sa nechať dozrieť, ale nemôžu prezrieť. Je nutné chrániť ich pred zvraštením (oxidáciou) i pred plesňami. Preto musia byť pred uložením do chladného priestoru správne ošetrené. Prechádzajú antioxidáciou a kúrou proti plesniam. Teda zatiaľ. Niektoré tieto úkony sú už totiž v krajinách Európskej únie zakázané. Látky, ktorými sú jablká ošetrované, na ich šupke čiastočne zostávajú aj keď jablko starostlivo umyjete.

Keď príde doba predaja, jablká odvážajú na trh. Niektoré druhy predtým čaká záverečná úprava - leštenie. Nanáša sa na ne tenká vrstva potravinárskeho vosku, aby vyzerali lákavejšie. Takto sa postupuje predovšetkým u červenkastých a červených odrôd.

Zatiaľ svetu vládne odroda Golden, ale stále viac sa začínajú presadzovať odrody dvojfarebné (ako napr. Elstar, Gala, Fuji, Jonagold - mutácia odrody Golden a Jonathan). Nie sú to jablká, ktoré by rástli v prírode odjakživa. Nové druhy vznikajú krížením, hľadaním, pokusmi, skrátka mutáciami. Vedci zdôrazňujú, že nevznikajú pritom celkom nové druhy, skôr ich úpravy. Nový odtieň, zaujímavejšie zafarbenie. Ako vravia vedci, nie sú to nové výtvory, ale nové hybridy.

Hybrid sa nerodí ľahko. V priemere je za jeho vznikom dvadsať rokov bádateľskej práce a niekoľko stoviek pokusov. Cieľom nie je získať iba krajší produkt, ale predovšetkým získať produkt odolnejší voči chorobám, ktorý nebude potrebovať toľko zásahov chémie. A samozrejme získať aj jablko chutnejšie, ktoré nebude trpieť skladovaním, transportom a čakaním na to, až sa doň niekto zahryzne.

(hdc)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.