Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Triumfálny Návrat na scénu

Ruský film Návrat slávi úspechy po celom svete tak, ako sa to už dávno nestalo, a režisér Andrej Zvjagincev býva prirovnávaný k Andrejovi Tarkovskému. Komorný príbeh privádza na scénu dvoch bratov v klasickej chlapčenskej situácii: partička stojí na veži nad vodou, jeden za druhým skáče. Najmladší z nich - dvanásťročný Ivan - však strach z výšky neprekoná. „Srab“, s ktorým sa ani o deň neskôr nikto nebaví. Návrat domov však prinesie oveľa väčší zásah do života oboch: v spálni spí otec, ktorý sa po desiatich rokoch sčista jasna vrátil... Návrat je film s tajomstvom - chlapci ani diváci sa nikdy nedozvedia, odkiaľ sa ich otec vrátil, ani čo bolo skutočným cieľom výpravy na ostrov. Nie je to podstatné a Zvjagincev sa prejavil ako nesmierny talent, keď pôvodný, všetko vysvetľujúci scenár prepísal na svoj obraz. Pretože tu ide o srdce a múdrosť poznania, ku ktorému budú chlapci ešte dlho po skončení kratučkej epizódy smerovať. Návrat je film nežný a drsný zároveň. Zvjagincev vytvára i graduje napätie, absolútne prirodzene pôsobí na city a myslenie divákov. Film, o ktorom sa vraví ako o zázraku, je pritom len dôkazom starej pravdy, že obyčajný príbeh obyčajného života je tou najväčšou a najpôsobivejšou

(mb)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.