Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ovácie pre päticu

Nekonvenčné obsadenie príležitostnej skupiny vzniklo bez predchádzajúceho dohovoru spontánne, viac-menej náhodou. Bol siedmy júl 1994 a konala sa po druhý raz v histórii v Športovej hale v Paríži Dreyfus Night In Paris, čiže Dreyfusova noc v Paríži. Túto ceremóniu uvádzal významný francúzsky klavirista Michel Petrucciani. Päť hudobníkov, ktorí si napokon spoločne zaimprovizovali, nemali nikdy predtým spoločnú príležitosť hrať, s výnimkou účinkovania Michela Petruccianiho s bubeníkom Lennym Whiteom a basového gitaristu Marcusa Millera so saxofonistom Kennym Garrettom. Ale v parížskej Športovej hale to napokon prepuklo. Až na sklonku roku 2003 vydal francúzsky TELARC (v SR distribuuje Divyd) album z tohto koncertu s prostým označením Miller Petrucciani Lagrčne White Garret - Dreyfus Night in Paris. Piati virtuózi si počas vyše päťdesiatminútového záznamu troch skladieb vychádzajú fantasticky v ústrety. Priestor dostávajú rovnocenne všetci. Napokon dreyfuský koncert zimprovizovaná skupina otvorila práve šestnásťapolminútovou úpravou Millerovej vari najslávnejšej skladby Tutu, potom zahrali ďalšiu rozsiahlu skladbu Marcusa Millera The King Is Gone a album uzatvára tiež vyše štvrťhodinová kompozícia z pera Michela Petruccianiho Looking Up. Album je priam žeravou ukážkou, ako všetko môže bezchybne a ľahučko fungovať, keď sa stretnú vyzretí hráči s hlbokým cítením a obrovským technickým aj skúsenostným

Miloš Drastich

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.