Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rituály pôrodu

Brazílsky štát Sao Paulo nariadil štátnym nemocniciam v blízkosti indiánskych dedín, aby pri pôrodoch žien z indiánskeho kmeňa Guaranov dodržiavali ich kmeňové zvyklosti. Cieľom je zvýšiť dôveru Guaranov v moderný systém zdravotnej starostlivosti. Nariadenie zaväzuje nemocnice, aby pri pôrode umožnili asistovať domorodým pôrodným asistentkám a tiež rešpektovali stravovacie návyky Indiánov. To znamená, že po obdobie 40 dní od začiatku pôrodných bolestí musia zo stravy rodičky vylúčiť hovädzie a bravčové mäso, ryby, fazuľu, vajcia, mlieko, soľ, cukor a ovocie. Namiesto toho budú guaranské mamičky dostávať kurča, ryžu, kukuricu a kašu z maniokového koreňa. Nemocnice sú tiež povinné po pôrode uchovať placentu, aby mohla byť podľa guaranských tradícií pochovaná v indiánskej osade alebo uložená medzi najväčšie cennosti kmeňového združenia.

(TASR)

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.