Hospodársky denník
USD32,086 Sk
EUR40,587 Sk
CHF25,87 Sk
CZK1,233 Sk
  Štvrtok  22.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

ZAČAL BUSH KAMPAŇ?

V noci z utorka na stredu americký prezident George Bush po tretí raz vystúpil pred Kongresom s posolstvom o stave Únie. V takmer hodinovom prejave, ktorý celkovo 67-krát prerušil potlesk väčšinou republikánskych poslancov, Bush nepriniesol žiadne zásadné návrhy. Komentátori sa zhodli, že americký prezident vlastne začal kampaň za získanie druhého mandátu v nadchádzajúcich októbrových voľbách. „Jeho prejav bol dlhý slovom a krátky obsahom. Prezident naštartoval volebnú kampaň,“ uviedol po prejave demokratický kongresman Emanuel Rahm.

Najväčší aplauz zúčastnených kongresmanov získalo oznámenie, že znižovanie daní by malo mať trvalý charakter. „Čo Kongres dal, by nemal vziať. V záujme rastu pracovných miest by sa daňové škrty, ktoré ste schválili, mali stať trvalými,“ uviedol americký prezident. Od nástupu do úradu administratíva Georga Busha presadila zníženie daní v celkovej hodnote 1,7 bil. USD. Týmto spôsobom chcel prezident vzdorovať proti ekonomickej recesii, ktorá na začiatku jeho mandátu postihla hospodárstvo USA. Bush v prejave nezabudol pripomenúť, že práve daňové úľavy sa výraznou mierou podpísali pod ekonomické oživenie. Podľa neho je ekonomika silná a dôkazom toho je aj to, že v posledných rokoch dokázala prekonať problémy súvisiace s teroristickými útokmi, so stratenou dôverou na akciových trhoch či s vojnou v Iraku.

Táto časť prejavu bola najviac očakávanou. Ekonomika USA, aj keď na prvý pohľad vykazuje výrazný hospodársky rast, ešte nie je z najhoršieho vonku. Prudký nárast hrubého domáceho produktu sa totiž prekvapujúco nepodieľa na tvorbe nových pracovných miest. Podľa pozorovateľov práve tento rozpor môže spôsobiť, že ekonomika bude v nadchádzajúcich voľbách Bushovou najväčšou slabinou. Od začiatku prezidentského mandátu hospodárstvo Spojených štátov prišlo o viac ako 2 milióny pracovných miest.

Prezident sa vo svojom prejave venoval aj otázkam zahraničnej politiky. Demokrati kritizujú Bushovu politiku, ktorá zatiahla Spojené štáty do vojny z Irakom a izolovala krajinu od dlhoročných spojencov. Prezident však uviedol, že vďaka odhodlanosti USA sa teraz „svet mení k lepšiemu“. Aj keď sa v Iraku zatiaľ nepodarilo nájsť zbrane hromadného ničenia, zvrhnutie Saddáma Husajna sa podľa Busha podpísalo aj pod nedávne rozhodnutie Líbye, ktorá sa dobrovoľne vzdáva výroby zakázaných zbraní. Americký prezident pripomenul, že napriek zlepšeniu situácie doma aj vo svete nemožno podliehať „falošnému“ uspokojeniu, že terorizmus je porazený. „Teroristi aj naďalej organizujú sprisahanie proti Amerike a civilizovanému svetu. Vďaka našej vôli a odvahe bude toto nebezpečenstvo porazené,“ povedal G. Bush.

Komentátori si všimli, že Bush vo svojom prejave vôbec nespomenul slová Izrael a Palestína. Podľa agentúry AFP vynechanie izrelsko-palestínskej otázky len potvrdzuje, že Spojené štáty sa v tomto konflikte v budúcnosti nechcú priveľmi angažovať. Rovnako sa prezident nezmienil aj o svojej veľkolepej vízii vesmírnych letov na Mesiac a Mars. Podľa CNN Bush nespomenul túto iniciatívu, pretože sa nestretla s veľkým pochopením v Kongrese. Ešte chladnejšie kongresmani prijali zmienku o navrhovanej zmene prisťahovaleckého zákona, v ktorom sa počíta s amnestiou pre nelegálnych imigrantov.

Marcel Laznia

Z Bushovho posolstva

„Táto ekonomika je silná a bude aj naďalej rásť.“

„Daňová úľava, ktorú ste schválili, funguje.“

„Vďaka vôli a odhodlanosti Ameriky sa svet mení k lepšiemu.“

„Amerika nikdy nebude žiadať o povolenie k obrane bezpečnosti svojich občanov.“

„Cieľ vybudovať nový Irak je ťažký a správny. Amerika bola vždy pripravená robiť všetko potrebné pre to, čo je správne.“

„Amerika chce, aby sa najnebezpečnejšie zbrane nedostali do rúk najnebezpečnejších režimov.“

Počasie

Na území Slovenska prevláda zväčša všeobecne priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Iba výraznejší pokles teplôt v ranných hodinách v horských dolinách, ale aj v nížinných polohách môže spôsobiť mierne zvýšenú záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Počasie pôsobí pozitívne najmä na pacientov s reumatickými ochoreniami, ako aj na telesnú a duševnú výkonnosť, schopnosť sústredenia sa a pohotových reakcií. Spánok je pokojný a hlboký, s dobrou regeneráciou síl organizmu. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať náchylnosťou na migrény a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Severozápadný až severný 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -15 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -11 až -16, v horských dolinách -17 až -21, denná -8 až -4 stupne. n V sobotu bude malá oblačnosť, cez deň postupne od západu až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -13 až -17, v dolinách a kotlinách -18 až -24, denná -8 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.35 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.