Hospodársky denník
USD31,873 Sk
EUR40,523 Sk
CHF25,841 Sk
CZK1,231 Sk
  Piatok  23.Januára 2004

Silné euro ohrozuje oživenie eurozóny

Kým ešte pre niekoľkými mesiacmi väčšina európskych predstaviteľov svorne tvrdila, že zhodnocovanie eura ekonomiku eurozóny neohrozuje, s postupom času a s jeho ďalším posilňovaním počuť čoraz viac zmenených hlasov. Tie tvrdia, že silné euro vôbec nie je až také bezproblémové a môže dokonca ohrozovať krehké zotavovanie Hospodárskej a menovej únie (EMU).

Najnovšie odporúčanie zaznelo od hlavného ekonóma Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Jeana-Philippa Cotisa. Ten včera na Svetovom ekonomickom fóre v Davose povedal, že ak by sa euro znovu posilnilo, Európania by museli vykonať všetky potrebné kroky, aby udržali oživenie. „Reakcie (menovej) politiky zo strany Európanov budú nevyhnutné,“ citovala Cotisa agentúra Reuters.

Medzi možnosti, ktoré Európa má, patria napríklad intervencie Európskej centrálnej banky (ECB). Podobný nástroj už v súčasnosti dlhodobo využíva napríklad Japonsko, kde sa tamojšia národná banka bráni zhodnocovaniu jenu. Zásahy sú však iba krátkodobým nástrojom. Ďalšou alternatívou je zníženie úrokových sadzieb. Kým základná sadzba Federálneho rezervného systému (Fed) je 1 %, ECB ju má stanovenú o 1 percentuálny bod vyššie. A aj keď tieto hodnoty nie sú úplne porovnateľné, uloženie prostriedkov do euromeny prináša investorom vyšší výnos v banke ako v prípade dolára. Úprava úrokov smerom nadol by znížila atraktivitu eura. Výhodou tejto stratégie sú aj lacnejšie úvery pre európskych investorov, čo je v súčasnosti o to vítanejšie, že eurozóna zažíva len pomalé oživovanie (ťahané predovšetkým exportnými sektormi, ktoré sú citlivé na menové pohyby). Nemecká ekonomika, najväčšia v rámci EÚ, dokonca v minulom roku klesla. Naopak, rizikom nižších sadzieb je zvýšenie inflácie. Cotis však dodal, že by to bolo iba krátkodobé opatrenie a z dlhodobého hľadiska sa musia zmeniť finančné toky.

Slabší dolár by okrem Európy privítalo aj Tokio, ktoré proti posilňovaniu meny dlhodobo bojuje, keďže hlavným exportným partnerom krajiny vychádzajúceho slnka sú Spojené štáty. Na rozdiel od Európy má však Japonsko menej konvenčných nástrojov, keďže úrokové sadzby sú tam prakticky nulové a nedajú sa ďalej znižovať. Často používané menové intervencie nedokážu zhodnocovanie zastaviť, iba oddialiť, keďže nič nemenia na ekonomických základoch, ktoré k posilňovaniu

Európska mena sa zhodnocuje aj napriek tomu, že ekonomický rast eurozóny je spomedzi vyspelých ekonomík najslabší. Podľa mnohých ekonómov k tomuto paradoxu prispieva vysoký rozpočtový deficit USA, ako aj schodok platobnej bilancie. Silné euro sa už prejavilo aj na výsledkoch európskych spoločností. Medzi firmami, ktoré v posledných dňoch oznámili slabšie tržby z dôvodu privysokého kurzu európskej meny, je napríklad francúzsky výrobca koňakov Remy Cointreau, francúzsky výrobca kozmetiky L'Oreal či belgická maloobchodná spoločnosť Delhaize. To všetko nasvedčuje tomu, že ak aj ešte stále nejaká spokojnosť Európy s vysokým kurzom pretrváva, ani tá už nemusí dlho

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.