Hospodársky denník
USD31,744 Sk
EUR40,504 Sk
CHF25,818 Sk
CZK1,227 Sk
  Pondelok  26.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Európska ústava na stole

Prvé opatrné neformálne výmeny názorov

Prvýkrát od neúspechu decembrového summitu v Bruseli sa na rokovací stôl EÚ vráti v pondelok projekt európskej ústavy. Na neformálnom obede budú o ňom diskutovať ministri zahraničných vecí 25 krajín rozšírenej únie, medzi nimi aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Írske predsedníctvo v EÚ však varuje pred prílišnými očakávaniami a pocitom, že sa rokovania o ústave predsa len podarilo oživiť a blíži sa kompromis. Nepôjde o klasické rokovania, iba o neformálnu výmenu názorov. Nepredpokladáme hĺbkovú diskusiu o niektorom z konkrétnych problémov, uviedol pred stretnutím vysokopostavený írsky diplomatický zdroj. Decembrový summit dal Írsku mandát konzultovať, hodnotiť a podať správu o možnom pokračovaní medzivládnej konferencie o ústave na marcovej vrcholnej schôdzke.

Snaha dohodnúť ústavu stroskotala v decembri na spore okolo systému hlasovania v Rade ministrov EÚ. Väčšina krajín na čele s Nemeckom a Francúzskom podporovala návrh Konventu, aby sa rozhodnutia prijímali dvojitou väčšinou štátov a obyvateľov. Poľsko a Španielsko však trvali na zachovaní systému podľa Zmluvy z Nice, na základe ktorého majú po 27 hlasov, zatiaľ čo dvojnásobne ľudnatejšie Nemecko len 29. Od summitu sa stanoviská oboch táborov výrazne nezmenili. Ďalšou horúcou témou pondelkovej ministerskej schôdzky bude štatút poslancov Európskeho parlamentu, ktorý by mal okrem iného zjednotiť ich platy na 9000 eur. O schválenie štatútu sa Európsky parlament snaží už dve desaťročia, zdá sa však, že pondelkové rokovanie dohodu neprinesie. Návrh je síce ochotná podporiť väčšina krajín EÚ, proti je však Nemecko a Rakúsko. Keďže článok o zdaňovaní platov vyžaduje jednomyseľný súhlas, Nemecko môže dohodu ľahko zablokovať. Podľa írskych diplomatov totiž nie je možné vyňať

dane a schváliť zvyšok štatútu. Odmietnutie článku o daniach bude znamenať odmietnutie celého štatútu. Írsko sa ešte cez víkend pokúšalo presvedčiť Nemecko o zmene postoja, pondelok ukáže, s akým výsledkom.

Okrem ústavy a štatútu europoslancov budú ministri v pondelok hovoriť o viacerých zahraničnopolitických otázkach, najmä možnom zrušení zbrojného embarga proti Číne, ktoré EÚ uvalila pred 14 rokmi po masakri na pekinskom Námestí nebeského pokoja. Zrušenie embarga podporuje Nemecko, Francúzsko i Európska komisia. Tradičnými témami ministrov bude situácia na Blízkom východe, v Iráne, Afganistane a na Balkáne, zaoberať sa budú tiež vývojom v Gruzínsku. (TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.