CZK1,227 Sk
  Pondelok  26.Januára 2004

Víťazstvá menili históriu

Hrdinami SP Eberharter, Pärsonová a Poirée

Ďalšie kolá Svetového pohára mali cez víkend na programe zjazdoví lyžiari, biatlonisti, skokani, sánkari. Alpské disciplíny sa išli v Rakúsku v Kitzbüheli - muži a ženy o body do SP bojovali v Maribore. Suverénkou mariborských svahov tak v obrovskom, ako i obyčajnom slalome bola vedúca žena SP Švédka Pärsonová. Ani v jednej z disciplín nenašla premožiteľku. Vo včerajšom slalome sa predstavila aj naša reprezentantka Zuzulová. Získala ďalšie body do SP, keď skončila na 11. mieste. Po I. kole bola devätnásta, ale treťou najrýchlejšou jazdou II. kola sa posunula vpred a pripísala si 24 bodov do SP. Pärsonová dosiahla 5. víťazstvo v sezóne a v Maribore vyhrala už šiestu súťaž v tomto stredisku v rámci SP. Hrdinom mužského SP bol predovšetkým Rakúšan Eberharter. Vyhral sobotňajší zjazd na legendárnej a najťažšej zjazdovke Streif, a to náskokom 1,21 s pred Rahlvesom. Eberharter si zaknihoval druhé víťazstvo v zjazde a získal odmenu 55-tisíc eur. „Bola to rozprávka. V každom úseku trate som bol najrýchlejší a všetko my vychádzalo. Bol to môj zatiaľ najkrajší triumf,“ vyhlásil Eberharter. Napriek famóznemu výkonu o priazeň publika sa musel deliť s Talianom Ghedinom. Ten totiž na rozlúčku s kariérou potešil divákov riskantnou roznožkou v závere trate a pri rýchlosti 130 km/h. Hoci ho táto paráda stála miesto na stupňoch víťazov (skončil 6.), získal si srdcia divákov, ktorí ho oslavovali ako víťaza. Nedeľňajší slalom bol v réžii Fína Palandera a prvenstvo v kombinácii získal Miller.

Biatlonisti v Anterselve dokončili 6. diel SP. V sobotu na 10 km trati dominoval Rus Čepikov, v nedeľu bol suverénom Francúz Poirée, ktorý vyhral 15 km s hromadným štartom, a to s náskokom 1:11,2 pred Björndalenom. Hoci v dejisku súťaže bol nepriaznivý vietor, Poirée mal čistú streľbu a už po poslednom výstrele vedel, že súťaž vyhral, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu biatlonistovi. Nás teší výkon Hurajta. V sobotu skončil na 8. mieste a v nedeľu dobehol na 12. pozícii. Oba výsledky sú veľmi sľubným znamením pred nadchádzajúcimi MS. Žiaľ, výkon ostatných našich reprezentantov nepotešil. V sobotňajšom šprinte na 68. mieste skončil Novák a Marek Matiaško bol 71.

Ženy išli včera 12 km s hromadným štartom. V tridsiatke kvalifikovaných biatlonistiek sa darilo Tjörhomovej, ktorá po strhujúcom finiši a nepatrným náskokom 0,2 sekundy zvíťazila pred Gusevovou. Naša reprezentantka Murínová nezvládla súťaž a so streleckou bilanciou 1-4-1-3 skončila na 30. mieste.