Hospodársky denník
USD31,744 Sk
EUR40,504 Sk
CHF25,818 Sk
CZK1,227 Sk
  Pondelok  26.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zmeny nemuseli tak bolieť

Po hlbokej recesii je výhľad agrokomplexu optimistickejší

Sektorový operačný program (SOP) poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka na roky 2004 až 2006 predstavuje rozpracovanie jedného z prioritných smerov Národného rozvojového plánu SR. Podľa cieľov a zámerov agrárnej a potravinovej politiky SR uverejnených v SOP je strednodobým predpokladom posilnenie efektívnosti a konkurencieschopnosti agropotravinárskeho sektora tak, aby sa dosiahlo primerané využitie domácich výrobných faktorov, ako aj výhod medzinárodného obchodu s rešpektovaním environmentálnych a sociálnych funkcií poľnohospodárstva. Na to je potrebné urýchlenie reštrukturalizácie podnikateľskej sféry poľnohospodárstva a potravinárskej výroby, posilnenie marketingovej a finančnej infraštruktúry agropotravinárskeho sektora, podpora modernizácie a technologickej inovácie v poľnohospodárskej prvovýrobe a v priemysle spracovania potravín. Ale aj vytvorenie a implementácia inštitucionálnej základne na trhovú intervenciu, priamych podpôr a dozoru nad potravinovým trhom, kompatibilitu s acquis communautaire v oblasti spoločnej organizácie trhu.

Na základe analýzy vývoja a súčasného stavu poľnohospodárstva v SR možno však konštatovať, že dôsledky transformácie hospodárstva boli na poľnohospodárstvo silnejšie, ba drastickejšie ako na iné odvetvia. V živočíšnej výrobe pretrvávajú nedostatky vo výžive, v kŕmnej technike a ošetrovaní zvierat, čo spôsobuje nevyužívanie ich úžitkových a reprodukčných schopností. Vo väčšine chovov bolo obdobie 90. rokov minulého storočia charakteristické poklesom stavov. V súčasnosti však dochádza k stabilizácii a ich miernemu zvyšovaniu. Túto situáciu však môžu zmeniť napríklad choroby zvierat, ako sme toho svedkami pri súčasnom klasickom more ošípaných na hornom Ponitrí. Ani ďalšie parametre agrokomplexu nie sú pred vstupom do EÚ optimistické. Podľa SOP počet objektov na ustajnenie hospodárskych zvierat má trvalo klesajúcu tendenciu najmä pri hovädzom dobytku. Mnohé z ustajňovacích objektov nespĺňajú podmienky na ochranu životného prostredia a životných podmienok zvierat. Významnou

mierou došlo k poklesu skladovacích a spracovateľských kapacít. Výrazný pokles zaznamenal počet manipulačných skladov na primárnu pozberovú úpravu ovocia a zeleniny a objektov úzko spojených s produkciou živočíšnej výroby.

V mnohých prípadoch sú nevyhovujúce pracovné podmienky. Tendencie vývoja technickej základne poľnohospodárstva sú výrazne poznamenané zastaraným stavom technického parku v dôsledku veľmi pomalého tempa jeho obnovy. Väčšina strojov a zariadení je morálne aj fyzicky opotrebovaných. Celková opotrebovanosť techniky v rastlinnej výrobe prevyšuje 70 % a priemerný vek strojov sa približuje k jedenástim rokom. Z hľadiska zvýšenia rentability výroby, ale aj ochrany životného prostredia je potrebná primeraná obnova techniky. Sektorový operačný plán teda podáva aj svedectvo o tom, čo sa zanedbalo. Dnes však už nikoho netrápi, prečo to tak bolo a kto to spôsobil, že po vstupe do EÚ sa to nášmu agrokomplexu môže vypomstiť.

Vladimír Turanský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.