Hospodársky denník
USD32,262 Sk
EUR40,537 Sk
CHF25,921 Sk
CZK1,23 Sk
  Utorok  27.Januára 2004

Gramatiku nechápu

Primáty nie sú schopné pochopiť pravidlá a štruktúry komplikovanej gramatiky. Ak slová a slabiky, ktoré podľa zmyslu patria spolu, nenasledujú priamo po sebe, zvieratá prestávajú chápať súvislosti. Opice tak napríklad nerozumejú konštrukciám podmienečných viet typu „Ak..., potom...“, píše škótsko-americký tím vedcov v časopise Science.

Väčšina gramatických konštrukcií ľudských jazykov je veľmi komplikovaná. Človek musí pochopiť súvislosti aj vtedy, keď slová, ktoré ich vyjadrujú, nenasledujú priamo za sebou. Vedci zatiaľ nevedia s istotou povedať, či takýmto komplexným jazykovým štruktúram rozumejú iba ľudia alebo aj niektoré zvieratá.

Opice Lisztove a Pinchého sú považované za jazykovo nadané zvieratá. Tecumseh Fitch zo St. Andrews University v Škótsku a Marc Hauser z Harvardovej univerzity v USA si tieto malé primáty vybrali pre pokusy, v ktorých chceli zodpovedať na uvedenú otázku.

Základom ich jazykových testov boli dve skupiny jednoduchých slabík („no“, „li“, „ba“). Na lepšie rozlíšenie obidvoch skupín jednu časť slabík čítala žena s vysokým hlasom, druhú časť muž s hlbokým hlasom. Zo skupín slabík vyvinuli psychológovia dve umelé gramatické pravidlá - jedno s jednoduchými a druhé s komplikovanými sledmi slabík.

Zatiaľ čo jedna skupina opíc sa jeden večer učila jednoduchú gramatiku, druhá skupina sa pokúšala pochopiť zložitú gramatiku. Vedci potom obidvom skupinám opíc púšťali dovtedy neznáme kombinácie slabík, ktoré vychádzali z jedných i z druhých pravidiel.

Opice si odchýlky od jednoduchej gramatiky okamžite všimli, ale neboli schopné určiť, či neznáme kombinácie slabík patria do komplikovanej gramatiky alebo nie. Tento rozdiel medzi človekom a primátmi bol možno zásadným faktorom, prečo ľudia hovoria na rozdiel od opíc komplexným jazykom, konštatujú vedci.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.