Hospodársky denník
USD32,262 Sk
EUR40,537 Sk
CHF25,921 Sk
CZK1,23 Sk
  Utorok  27.Januára 2004

Platy musia ísť dole

Šéf prestížneho nemeckého ekonomického inštitútu Ifo Hans Werner-Sin včera v rozhovore pre nemecké médiá uviedol, že platy vo východnom Nemecku sa budú musieť rapídne znížiť, aby odolali konkurenčným tlakom pristupujúcich štátov zo strednej a z východnej Európy.

„Mzdy vo východonemeckých oblastiach boli umelo zvýšené smerom k úrovni západného Nemecka,“ uviedol Sinn pre denník Die Welt. „V strednodobom horizonte by sa mali dostať niekde na úroveň medzi Poľsko a západné Nemecko,“ dodal šéf Ifo.

Od zjednotenia Nemecka sa úroveň miezd v okolitých východoeurópskych krajinách, ktoré sa v máji tohto roka stanú právoplatnými členmi Európskej únie, zvyšovala, predsa len však nedosahuje hodnoty miezd vo východnej časti Nemecka. „Platy vo východonemeckých spolkových republikách sú päťkrát vyššie ako v Českej republike či Poľsku,“ priblížil situáciu H. Sinn, pričom upozornil, že konkurencia z nových členských krajín Európskej únie bude východonemeckú ekonomiku aj naďalej zaťažovať. Sinn tento proces odhaduje na 10 - 15 rokov.

Šéf inštitútu približuje realitu vo východných spolkových republikách, ktoré po zjednotení začiatkom 90. rokov trpia značným ekonomickým zaostávaním oproti vyspelému západu krajiny. Aj napriek výraznej podpore vlády a aj komerčných bánk sa za posledných 10 rokov nepodarilo dosiahnuť vyrovnanie výkonnosti jednotlivých častí Nemecka. Jedinou výnimkou je len hlavné mesto Berlín. Západonemeckí podnikatelia sa už niekoľko rokov sťažujú, že produktivita práce je vo východnej časti krajiny ďaleko za západonemeckou úrovňou. Vysoké platy zároveň značne znevýhodňujú bývalú komunistickú časť Nemecka oproti ostatným východoeurópskym štátom, ktoré v 90. rokoch minulého storočia prešli neraz bolestnou ekonomickou transformáciou.

Situáciu na východe krajiny okrem nízkej produktivity práce a vysokých miezd navyše komplikujú aj odborové organizácie. Len nedávno vo východnom Nemecku jedna z najväčších odborových centrál IG Metal viedla neúspešný štrajk za vyrovnanie pracovných podmienok v oboch častiach krajiny. Pracovníci v hutníckom priemysle na východe krajiny, aby vyrovnali hendikep v produktivite práce, musia pracovať viac ako ich kolegovia vo vyspelej časti krajiny.

To všetko sa podpísalo pod fakt, že firmy zo západnej časti Nemecka pri budovaní nových pobočiek uprednostňujú východoeurópske krajiny.

(Reuters/ml)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.