Hospodársky denník
USD32,262 Sk
EUR40,537 Sk
CHF25,921 Sk
CZK1,23 Sk
  Utorok  27.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













AGENTÚRY O WEF

Po piatich dňoch diskusií podnikateľov, politikov a diplomatov sa skončilo v nedeľu vo švajčiarskom Davose výročné zhromaždenie Svetového ekonomického fóra (SEF). Hoci analytici upozorňujú, že tento ročník neprilákal tých najvýznamnejších hráčov na svetovej politickej scéne, v Davose s prednáškou či s príhovorom vystúpil viceprezident Spojených štátov Dick Cheney, pakistanský prezident Parvíz Mušarráf, jordánsky kráľ Abdalláh, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ako aj generálny tajomník OSN Kofi Annan. Podľa organizátorov sa na diskusiách zúčastnilo spolu 34 hláv štátov a vlád.

Veľmi často sa rečníci pri analýze súčasného diania vo svete zmieňovali o existujúcich rizikách. Napríklad K. Annan vyhlásil, že svet čelí kombinácii bezpečnostných a ekonomických hrozieb, ktoré vystavujú nebezpečenstvu celý medzinárodný systém. Terorizmus a globálny boj proti nemu hrozia narušením ľudských práv a rozdelením sveta po kultúrnych, náboženských a etnických líniách. Pod vážnym náporom sa podľa neho nachádza aj kolektívna bezpečnosť a úloha svetovej organizácie. Apeloval priamo na šéfov popredných svetových spoločností, aby využili svoj

vplyv na vlády

na dosiahnutie čestnejšieho obchodu a zlepšenia bezpečnosti. Musia tiež hrať dôležitú úlohu pri odvrátení konfliktov, ktoré často súvisia s bojmi o prírodné zdroje. Iránsky minister zahraničných vecí Kamál Charází v Davose navrhol, aby Európska únia zohrala úlohu sprostredkovateľa v napätých vzťahoch medzi Teheránom a Washingtonom. Zo strany šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohameda El Baradeiho zaznela na adresu Iránu požiadavka zastaviť ďalšiu činnosť v oblasti obohacovania uránu. Americký viceprezident D. Cheney vyzval Európu, aby sa pripojila k USA pri presadzovaní demokracie v Iráne a arabskom svete. V snahe o zlepšenie transatlantických vzťahov, poškodených ostrou konfrontáciou, čo sa týka vojny v Iraku, sa viceprezident zmienil o Američanmi vedenej vojne proti terorizmu v širších súvislostiach a v miernejšom tóne, aby sa vyhol kritike, že Washington sa príliš sústreďuje na vojenské riešenia.

Davoské fórum by mohlo priniesť zlom do riešenia cyperskej otázky, keďže turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v sobotu uviedol, že požiadal K. Annana, aby oficiálne vymenoval sprostredkovateľa na vyriešenie pálčivej cyperskej otázky. Na fóre zaznela aj požiadavka Palestínčanov, aby sa Spojené štáty zasadili za obnovenie rokovaní medzi izraelským premiérom Arielom Šaronom a palestínskym vedením. Bývalý palestínsky mierový vyjednávač Nabíl Šaás však vysvetlil, že premiér Ahmad Kurája sa so Šaronom

nestretne dovtedy,

kým židovský štát nebude súhlasiť s tým, aby v programe rokovaní figurovalo aj sporné bezpečnostné oplotenie, ktoré Izrael buduje na ochranu pred útokmi palestínskych ozbrojencov.

Z ekonomických tém na summite prevládali vo svete najviac diskutované otázky: pohyb kurzu eura oproti doláru a vysoký deficit amerického rozpočtu, ktoré sa považujú za riziká rastu globálnej ekonomiky.

D. Cheney vyhlásil, že americký rozpočtový deficit je „pod kontrolou“ dodajúc, že cieľom Washingtonu je dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v dlhodobom horizonte. Medzi vrcholné ekonomické prejavy na summite patrilo vystúpenie prezidenta ECB Jeana-Clauda Tricheta. Podľa šéfa ECB podmienky financovania v eurozóne sú priaznivé naznačujúc, že banka neuvažuje o znížení úrokových sadzieb. Podľa prvej zástupkyne generálneho riaditeľa MMF Anne Kruegerovej momentálna úroveň výmenného kurzu eura si nevyžaduje ani intervenciu na devízových trhoch, ani zníženie úrokových sadzieb. Otázka devízových kurzov by mala byť ponechaná na trhy a tvorcovia menovej politiky by sa ňou mali zaoberať až v „extrémnych prípadoch“, pričom ešte

taký nenastal,

zdôraznila A. Kruegerová v Davose. Treťou významnou témou bolo obnovenie rozhovorov Svetovej obchodnej organizácie (WTO) o liberalizácii svetového obchodu. Švajčiarsky prezident Joseph Deiss v piatok pozval k tejto téme vyše 15 prítomných ministrov hospodárstva z členských krajín WTO. Po tomto stretnutí nemecký minister hospodárstva Wolfgang Clement uviedol, že nepredpokladá, že sa rozhovory o obchode úspešne skončia ešte v tomto roku.

(TASR)

Počasie

Predpokladáme, že na väčšine územia budú intenzívnejšie zdravotné problémy pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Meteosenzitívne osoby môžu reagovať na prevládajúci typ počasia zvýšeným sklonom k zhoršeniu zdravotného stavu pri niektorých ochoreniach srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému, ako aj podráždenosťou a nižšou toleranciou telesnej a duševnej námahy so schopnosťou sústredenia.Zajtra očakávame čiastočný ústup nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude prevažne zamračené, na mnohých miestach sneženie. Najvyššia teplota -7 až -3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s.n V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie. Nočná teplota -5 až -9, ojedinele okolo -12 stupňov, denná -6 až -2 stupne. n Vo štvrtok bude premenlivá veľká oblačnosť a na väčšine územia sneženie alebo snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách okolo -12 stupňov, denná -6 až -2 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.25 a zapadne o 16.43 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.