Hospodársky denník
USD32,222 Sk
EUR40,621 Sk
CHF25,895 Sk
CZK1,23 Sk
  Štvrtok  29.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zachráni ich morská voda?

Talianski vedci dospeli k prekvapujúcemu zisteniu. Benátky na severovýchode krajiny, ktoré sa čoraz citeľnejšie stávajú obeťou náporu morskej vody, má od skazy zachrániť - morská voda. Nezvyčajné riešenie je dielom bádateľov z Padovskej univerzity. Vedecký tím je presvedčený, že pokiaľ by sa podarilo napumpovať potrebné množstvo morskej vody do skalného masívu, na ktorom Benátky spočívajú, podložie by sa zdvihlo a mesto s ním. Vedci predpokladajú, že takýmto spôsobom by sa mohlo mesto v priebehu desiatich rokov dostať o 30 centimetrov vyššie, než je dnes. Ďalšou možnosťou by podľa nich bolo použiť namiesto vody kysličník uhličitý. Injektovanie morskej vody by však bolo výrazne lacnejšie, konštatujú vedci.

Benátky ležia na skupinke ostrovčekov, ktoré sa nachádzajú v morskej lagúne spojenej s Jadranským morom tromi prielivmi. Počas uplynulých sto rokov sa hladina mora okolo Benátok zdvihla o 23 centimetrov. Celé stáročia budovali Benátčania svoje domy a paláce tak, aby sa bránili náporu morskej vody. V súčasnosti je mesto každoročne zaplavované vodou asi štyridsaťkrát. Z toho vyplýva, že spôsoby, ktorými sa Benátčania kedysi bránili, sú dnes neúčinné. Začalo sa už s výstavbou monumentálneho vodného diela, ktoré spočíva vo vybudovaní reťazca mobilných priepustí v lagúne. V definitívnej podobe má mesto pred zdvihnutím mora chrániť 79 brán, ktoré sa v prípade potreby zdvihnú zo dna lagúny. Projekt, ktorý dostal pomenovanie Mojžiš, by mal byť dokončený v roku 2011. Kritici tejto mobilnej bariéry predpovedajú, že bariéry sú zbytočné, pretože sa do budúcnosti nedokážu vyrovnať s následkami otepľovania zemského ovzdušia. Ak nebude ratifikovaný Kjótsky protokol, potopíme sa, varujú.

Riešenie, ktoré na záchranu Benátok navrhli vedci z Padovy, považujú niektoré vedecké autority vo svete za príklad, ako civilizácia môže vďaka dobrému nápadu čeliť tlaku globálnych klimatických zmien. Prípadné zvýšenie podložia pod Benátkami by však mohlo podľa niektorých vedcov mať i neblahé následky v podobe zrútených či popraskaných budov. Preto oponenti vyzývajú, aby realizácii tohto nápadu predchádzala odborná diskusia, aby sa zabránilo ešte väčším škodám na architektonickom bohatstve Benátok.

(hdc)

Počasie

Na celom území Slovenska bude prevládať počasie, ktoré môže podmieniť celkové nepríjemné telesné pocity, ako aj nepokoj, predráždenosť, nervozitu, pocit depresie. Následkom nižšej telesnej aj duševnej výkonnosti a koncentrácie a predĺženia reakčného času je možnosť väčšieho rizika úrazov a nehôd. Výraznejšie môžu byť reumatické bolesti, bolesti fantómové, jaziev a starších poranení. Vyššia je záťaž srdcovo-cievneho systému a dýchacieho systému. Častejšie sa môžu vyskytnúť poruchy trávenia a koliky.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká, prechodne zmenšená oblačnosť a ojedinele sneženie. Popoludní od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a miestami sneženie. Najvyššia teplota -3 až 1 stupeň. Prevažne južný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V piatok bude oblačno, časom polooblačno, miestami občasné sneženie alebo snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v údoliach -12 až -19, denná teplota -5 až -1 stupeň. n V sobotu bude polooblačno, na západe a severe až oblačno a lokálne sneženie. Nočná teplota -5 až -9, v dolinách okolo -12, denná teplota -4 až 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.23 a zapadne o 16.46 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.