Hospodársky denník
USD32,222 Sk
EUR40,621 Sk
CHF25,895 Sk
CZK1,23 Sk
  Štvrtok  29.Januára 2004

Dve víťazstvá Tonyho Blaira

Nepoložili ho ani školské poplatky, ani lord Hutton

Britský premiér Tony Blair vyhral v posledných dvoch dňoch dve veľké bitky. Najskôr sa mu v utorok podarilo presadiť v Dolnej snemovni posun návrhu na zvýšenie školného na ďalšie rokovanie a včera sudca Brian Hutton uviedol, že premiér nemá podiel viny na samovražde bývalého britského zbrojného experta v Iraku Davida Kellyho.

Utorkové parlamentné víťazstvo pritom bolo iba veľmi tesné. Tony Blair chce zvýšiť maximálne ročné školné poplatky so súčasných 1200 libier na 3000 libier. Na druhej strane by však študenti nemuseli platiť vždy na začiatku školského roka, ale až po škole, keď začnú zarábať najmenej 15 000 libier. Univerzity tak získajú nové prostriedky, ktoré budú môcť využiť na skvalitnenie štúdia. Odvrátenou stranou mince je to, že chudobnejšia časť populácie bude mať sťažený prístup k vzdelaniu. T. Blair to chce riešiť množstvom výnimiek, ktoré by tejto skupine študentov situáciu uľahčovali. Napokon bolo za návrh 316 hlasov, proti len o päť menej, čo je minimálny rozdiel, najmä ak sa vezme do úvahy fakt, že labouristi majú v dolnej komore prevahu 161 poslancov, časť z nich sa však proti plánom postavila. Podľa niektorých správ sa ako kľúčová ukázala podpora ministra financií Gordona Browna, ktorého by niektorí labouristi radi videli ako budúceho ministerského predsedu. Práve G. Brown mal časť rebelujúcich poslancov presvedčiť, aby predsa len podporili vládny návrh.

Napriek tomu ešte presadenie zákona nemusí byť isté. Poslanci zatiaľ totiž hlasovali len o posune do ďalšej fázy rokovania. Predtým, ako vstúpi zákon do platnosti, bude o ňom komora rozhodovať ešte raz, navyše ho čaká aj hlasovanie v Snemovni lordov. Dôležitosť utorkového verdiktu však spočíva v tom, že nebolo jasné, či sa Blairovi podarí presadiť svoj postoj. Ak by prehral, bolo by to prvýkrát od nástupu do funkcie pred šiestimi rokmi. Test nateraz zvládol, ale už čoskoro ho čaká znovu.

Druhou ťažkou skúškou bola správa sudcu Briana Huttona, ktorá vyšetrovala smrť irackého exinšpektora Davida Kellyho. Ten v júli minulého roka spáchal samovraždu po tom, ako vyšlo najavo, že bol zdrojom reportáže BBC, ktorá obvinila ľudí z okolia Tonyho Blaira, že prikrášlili spravodajskú informáciu o hrozbe zo strany irackého exdiktátora Saddáma Husajna. Lord Hutton však dospel k verdiktu, že ak tam nejaké zveličenie bolo, tak len podvedomé. Nepodložená a prifarbená bola podľa neho naopak správa novinára BBC Andrewa Gilligana. Kritiku si vyslúžila aj televízia za to, že má slabý systém editorov a umožnila, aby reportáž vyšla. Podľa B. Huttona mala BBC vykonať kvalitnejšie prešetrenie prípadu. Ani ministerstvo obrany nebolo úplne bez viny. To, že jeho predstavitelia potvrdili jeho meno novinárom síce sudca nekritizoval, ale nesprávne bolo, že o tom okamžite neinformovali D. Kellyho. Na samotnej samovražde však podľa neho nemala podiel žiadna strana.

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.