Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NEDÔVERYHODNÉ ČÍSLA ŠTATISTICKÉHO ÚRADU

Slovenský zahraničný obchod bude musieť podstúpiť revíziu. Údaje, ktoré minulý rok zverejňoval Štatistický úrad SR, totiž nie sú presné. Korekcia by sa mala týkať exportu, ktorý by mal byť o 14 miliárd nižší, ako hovorili predchádzajúce čísla. Chybu podľa Štatistického úradu spôsobili zlé údaje od colníkov. Včera sa tak čiastočne vysvetlil fakt, že ekonomickí analytici minulý rok pravidelne odhadovali vyšší schodok zahraničného obchodu v porovnaní so skutočnými číslami.

Z čísel, ktoré prezentuje Štatistický úrad, pritom vychádzajú aj zahraničné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond či Svetová banka a sú jedným z podkladov na odporúčania Slovensku. Aj zlepšenie bilancie zahraničného obchodu patrilo medzi faktory, pre ktoré nedávno zlepšila ratingová agentúra Fitch hodnotenie záväzkov Slovenska. Aj keď nie je vylúčené, že by sa rating zlepšil aj v prípade, ak by čísla boli správne, na Štatistický úrad to nevrhá dobré svetlo.

Napriek obrovskej chybe, ktorá znižuje dôveryhodnosť našich štatistikov, totiž ostanú čísla aj po revízii naďalej priaznivé. Namiesto kumulatívneho 11-mesačného deficitu vo výške 10 miliárd Sk by malo byť saldo približne o 24 miliárd Sk vyššie. Aj tak je to citeľné zlepšenie oproti roku 2002, keď dosiahol schodok od januára do novembra 83 miliárd Sk a za celý rok 95 miliárd Sk. Aj keby sa teda deficit o spomínaných 14 miliárd Sk navýšil, je to neporovnateľne lepšie číslo. Tempo rastu exportu by sa malo revidovať z 23,6 % na 21,3 %, čo je však stále pozoruhodný výkon vzhľadom na stagnáciu v Nemecku, ktoré je naším najväčším obchodným partnerom, a podobne slabý rast na väčšine ostatných slovenských exportných trhoch. Pôvodne čísla hovorili o jedenásťmesačnom vývoze takmer za 740 miliárd Sk. Otázka je, či nové údaje možno považovať za dôveryhodné.

Viceguvernérka Národnej banky Slovenska Elena Kohútiková sa včera vyjadrila, že revízia nebude mať vplyv na menovú politiku centrálnej banky, keďže neovplyvní žiadny z jej cieľov. Aj po korekcii bude obchodný deficit pod úrovňou 2 % hrubého domáceho produktu.

Podľa vyhlásenia Štatistického úradu SR nesú za zlé čísla zodpovednosť colníci, ktorí dodali nesprávne údaje. Štatistici by však mali mať kontrolné mechanizmy, ktoré by takúto chybu včas odhalili.

Nie je jediný

Slovenský štatistický úrad pritom nie je jediný, ktorý zverejňoval nesprávne údaje. S miernou dávkou irónie by sa dalo povedať, že len nasledoval našich susedov. Pred rokom sa stala podobná chyba v Česku, kde musel Český statistický úřad (ČSÚ) po slabej komunikácii s colníkmi takisto revidovať zahraničný obchod. Oprava dosiahla v tomto prípade až 40 miliárd Kč, aj keď na opačnú stranu ako u nás, t. j. schodok bol nižší, ako sa pôvodne predpokladalo. Predsedníčka ČSÚ Marie Bohatá musela z tohto dôvodu opustiť svoj post.

Slovenská koruna sa v reakcii na nové skutočnosti mierne oslabila. Aj dobré výsledky zahraničného obchodu pritom v predošlom období podporovali trend jej zhodnocovania. Z otváracej úrovne v blízkosti 40,7 SKK/EUR sa dostala asi o 20 halierov vyššie, neskôr však skorigovala a väčšiu časť strát vymazala. Keďže ani revízia, ak bude v očakávanom objeme, nemení nič na tom, že zahraničný obchod skončil vlani s výrazným zlepšením oproti roku 2002, na posilňovanie slovenskej meny to bude mať pravdepodobne len dočasný vplyv. „Negatívnu správu o revízii zahraničného obchodu už trh strávil, stále však zostáva neistý. Parametrov najbližšieho vývoja domácej meny je však viac. K zníženiu kurzu by mohlo prispieť aj rozhodnutie automobilky Hyundai o umiestnení strategickej investície na Slovensku,“ uviedol pre agentúru TASR díler VÚB Mário Mika. Ak by však automobilka umiestnila závod do Poľska, slovenská mena by mohla podľa neho klesnúť až nad hladinu 41 SKK/EUR.

Rast to nespomalí

Zrevidované čísla by mali byť známe v druhej polovici februára. Štatistický úrad zároveň nepredpokladá, že by bolo nutné opraviť aj minuloročné údaje o hrubom domácom produkte.

Michal Mušák

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.