Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Krátko zo sveta

Medzinárodný menový fond je čoraz nespokojnejší s prístupom vlády argentínskeho prezidenta Nestora Kirchnera k rokovaniam so súkromnými veriteľmi o splácaní zahraničných dlhov Argentíny. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že sa vo Washingtone objavili veľké pochybnosti o tom, že „Argentína má dobrú vôľu“ ponúknuť riešenie veriteľom, ktoré by bolo pre nich prijateľné.

Traja poprední výrobcovia výťahov v Európe včera oznámili, že sa stali predmetom vyšetrovania kartelových úradov Európskej komisie, popierajúc však akékoľvek obvinenia z údajného vytvárania kartelov. Komisia má podozrenie, že výrobcovia si medzi sebou údajne rozdeľovali tendre na predaj a inštaláciu výťahov a eskalátorov a porušovali pravidlá hospodárskej súťaže. Firmy vyjadrili ochotu spolupracovať s EK, avšak popierajú akékoľvek ilegálne kroky.

Výrazné posilnenie eura na konci minulého roka zreteľne znížilo konkurencieschopnosť výrobcov v krajinách eurozóny. Vo včerajšom vyhlásení to uviedla Európska komisia. „Zhodnotenie kurzu eura viedlo vo štvrtom kvartáli k oslabeniu nákladovej konkurencieschopnosti výrobcov v eurozóne,“ uviedol výkonný orgán EÚ podľa agentúry Reuters. Komisia odhadla medziročný pokles konkurencieschopnosti na približne desať percent.

Nezamestnanosť v Dánsku stúpla v decembri na 6,6 %, čo je najvyššia úroveň za vyše 5 rokov. Novembrová nezamestnanosť predstavovala 6,5 %. Ekonómi očakávajú, že počet nezamestnaných bude v najbližších mesiacoch ďalej rásť. Podľa vyhlásenia Národného štatistického úradu celkový počet nezamestnaných v Dánsku dosiahol 185 700.

Druhý najväčší výrobca športového tovaru Adidas-Salomon vlani napriek menovo podmienenému poklesu obratu dosiahol rekordný zisk. Pre silné euro klesli tržby podľa predbežných čísel o 4 % na 6,27 mld. EUR. Naopak, zisk stúpol o 14 % na rekordnú hranicu 229 mil. EUR. Šéf predstavenstva firmy Herbert Hainer avizoval na tento rok ďalší rast zisku najmenej o 10 %. Bez zohľadnenia menových vplyvov by sa mal obrat koncernu zvýšiť o 3 až 5 %.

Nálada francúzskych podnikateľov sa v januári mierne zlepšila a index nálady sa vyšplhal najvyššie od mája 2001, pretože podnikatelia sú omnoho optimistickejší v názore na ďalší celkový vývoj druhej najväčšej ekonomiky eurozóny. Správa podporila nedávne signály váhavého oživenia v krajine.

(TASR, ČTK)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.