Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zlato v obavách prudko padlo

V posledných dňoch cena čierneho zlata na svetovom trhu dosahovala pomerne vysoké hodnoty. Dôvodom je na jednej strane obmedzená ponuka najmä vďaka politike ropného kartelu a na druhej strane zvýšený dopyt v USA spôsobený pomerne chladným počasím. Aj vďaka tomu sa zásoby čierneho zlata v hospodárstve Spojených štátov dostali na najnižšiu úroveň za posledných takmer 30 rokov. Hrozivo vyzerajúci trend podľa mnohých obchodníkov môže zvrátiť iba OPEC.

Nejednotný kartel

Organizácia štátov vyvážajúcich ropu (OPEC) ešte nedospela ku konsenzu v otázke ťažobných kvót na 2. štvrťrok. Agentúre Reuters to včera povedal prezident OPEC a indonézsky minister ropného priemyslu Purnomo Yusgiantoro. Podľa neho sa predstavitelia kartelu rozhodujú medzi ponechaním alebo znížením ťažobných kvót. S rastom ťažobných limitov sa v terajšej situácii neuvažuje. Ropní ministri kartelu, ktorý kontroluje polovicu svetovej ťažby ropy, sa stretnú 10. februára v Alžírsku, aby stanovili kvóty na druhý štvrťrok. Ministri sa obávajú, že sezónny pokles dopytu na konci zimy povedie ku kolapsu cien. OPEC by sa za normálnych okolností rozhodol znížiť objem ťažby, avšak ceny ropy od septembra stúpli na 10-mesačné maximá, čo vzbudzuje obavy, že vysoké ceny energie ohrozia sľubne sa rozvíjajúci ekonomický rast.

Aj napriek neochote predstaviteľov ropného kartelu pristúpiť k zvýšeniu vývozných limitov sa niektoré krajiny OPEC snažia na vysokých cenách získať čo najviac. Aj preto priemerný vývoz z 10 štátov združených v OPEC už niekoľko mesiacov prekračuje povolený limit. Ten bol v septembri prekvapivo znížený na 24,5 mil. barelov denne. Podľa spoločnosti PetroLogistics sa nadlimitný vývoz OPEC pohybuje okolo 1,5 mil. barelov. Včerajšie obchodovanie však bolo plne v réžii najnovších správ z amerických agentúr. Paradoxne cenou ropy najviac hýbali správy o stave zásob zemného plynu v Spojených štátoch. V dopoludňajšom obchodovaní na newyorskej burze NYMEX futuritné kontrakty na čierne zlato stratili takmer 4 % svojej hodnoty, keď prvé správy agentúry EIA poukazovali na nižší pokles zásob zemného plynu, ako sa pôvodne očakával. Marcová ropa sa tak oslabila o 1,21 USD a jej cena sa znížila na úroveň 32,41 USD za barel. V tom istom čase sa ropné deriváty na druhej strane Atlantiku predávali po 28,85 USD za barel a oproti stredajšej seanse klesli o 3 %.

Väčšiu stratu zaznamenali deriváty na vykurovací olej. Aj napriek chladnému počasiu sa obchodníci domnievajú, že tejto komodity je dostatok. Cena vykurovacieho oleja s termínom dodania marec 2004 stratila 3,9 % a dostala sa na úroveň 96,80 USc za galón.

Pod 400 USD

Zlato včera zažilo prudký pád. Po niekoľkých týždňoch sa jeho cena v New Yorku opäť dostala pod úroveň 400 USD, keď jedna unca tohto kovu sa naposledy predávala po 399,50 USD. Za jeden deň žltý kov stratil viac ako 16 USD. Tento strmhlavý pád vyvolali obavy investorov z možného zvýšenia úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. Potvrdenie ekonomického oživenia v USA by znamenalo, že 20-percentný rast cien zlata v uplynulom roku sa v najbližších 12 mesiacoch určite nezopakuje.

(M. Laznia/REUTERS)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.