Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Počíta s rastom

Národohospodárska stratégia Slovenska môže podľa ministra hospodárstva SR Pavla Ruska počítať s trvalo udržateľným ekonomickým rastom na úrovni 5,5 až 6 % HDP. Cieľom na najbližšie obdobie je do konca roku 2006 dosiahnuť 50-percentnú výkonnosť vzhľadom na priemer Európskej únie (EÚ). Minister to uviedol dnes na seminári Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), venovanom vývoju ekonomického a podnikateľského prostredia. Minister Rusko konštatoval, že dvojrýchlostná Európa sa stáva realitou, pričom ambíciou Slovenska by malo byť zaradiť sa do „prvej“, teda dynamickejšej skupiny. Tomu má pomôcť aj realizácia strategického plánu rozvoja tvorby zdrojov, ktorý jeho ministerstvo zverejní v najbližších mesiacoch.

Vláda SR by mala v záujme prilákania investícií podľa ministra vytvárať dobré podmienky najmä v oblasti infraštruktúry a vzdelanosti. Za najlepší investičný stimul považuje kvalitné podnikateľské prostredie. S tým súvisí aj otázka vymožiteľnosti práva a kvality súdnictva, avšak v tejto sfére podľa neho krajina nejde „dobrou cestou“. Zodpovednosť za to pripisuje ministrovi spravodlivosti, ktorého však vo vystúpení priamo nemenoval. Kriticky sa však zmienil o pripravovanej optimalizácii súdnej sústavy.

Viceguvernérka Národnej banky Slovenska (NBS) Elena Kohútiková na seminári SOPK znovu zdôraznila, že pre Slovensko je výhodné čo najskôr pristúpiť k eurozóne. Vstúpiť do mechanizmu výmenných kurzov ERM II bude podľa nej možné v roku 2005 alebo 2006 a SR by tam nemala zotrvať dlhšie, ako bude nevyhnutné.

(TASR)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.