Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nové impulzy na trhu akcií

Americké bluechipsové akcie nabrali vo štvrtok vzostupnú tendenciu. Novým impulzom rastu sa stali optimistické štvrťročné výsledky spoločností Exxon Mobil Corp. a Boeing Co. Ropný gigant Exxon Mobil oznámil, že jeho zisk z posledného štvrťroku vzrástol o viac než 60 % vďaka posunu cien ropy a zemného plynu nahor. Jeho akcie stúpli o 1 %. Opačný vývoj účastín mali akcie spoločnosti JDPS Uniphase, ktoré klesli aj napriek tomu, že vykázaná strata firmy bola malá a predpovede tržieb boli nad očakávania Wall Street. Analytici odôvodňujú túto situáciu tým, že investori cítia sklamanie, že oživenie JDPS Uniphase je v porovnaní s ostatnými pomalšie. Jej cenné papiere stratili 3 %. Okrem firemných správ štvrtok priniesol aj dáta od amerického úradu práce, ktorý

pokles počtu

žiadateľov o podporu v nezamestnanosti o 1000 uchádzačov. Index Dow Jones Industrial Average si pripísal na svoje konto 0,03 %, čím sa posúva na hladinu 10472,22 bodu. Standard & Poor´s 500 stratil 0,13 %, čo znamená prepad na hladinu 1126,92. Technologicky ladený NASDAQ Composite klesol o 1,17 % na hranicu 2053,06 bodu.

Londýnska burza sa naďalej drží blízko svojho päťtýždňového minima. Jej vyhliadky na polepšenie si zmaril v najväčšej miere farmaceutický koncern AstraZeneca. Problémom tejto spoločnosti sa stal neúspech medikamentov Crestor na trhu. Jej akcie znížili hodnotu skoro o 3 %. Účastiny z oblasti telekomunikačných firiem klesli po tom, čo Cable & Wireless zaznamenal 5-percentný pokles príjmov za predposledný kvartál. Jej akcie sa prepadli o 2,5 %, pričom cenné papiere jej menšieho rivala mm02 stratili viac než 3 %. Investičná banka Credit Suisse First Boston začala vyvíjať tlak na kontrolu tohto operátora, čo by mohlo mať za závažné následky na vývoj jej akcií. Britský index FTSE 100 sa posunul o 1,27 % nadol, čo predstavuje úroveň 4411,5.

Už v poradí štvrtá seansa skončila na tokijskej burze v červených číslach. Investori sa prednostne zbavovali účastín spoločnosti Sony Corp. a ostatných akcií exportérov v dôsledku obáv nielen silnej domácej meny, ale aj prepadu na Wall Street. Obchodníci sa počas včerajšieho obchodovacieho dňa rozhodovali

pod ťarchou očakávania

korporátnych výsledkov firiem ako NEC Corp., Canon Inc. a Nomura Holdings Inc. Akcie výrobcu spotrebnej elektroniky Sony Corp. klesli o 1,39 % po tom, čo investori sa uchýlili k vyberaniu ziskov. Po ukončení stredajšieho burzového dňa boli zverejnené informácie o priaznivom stave ekonomických ukazovateľov firmy za tretí štvrťrok a tiež zvýšenie tržieb o 10 % za celý rok. Zásluhu na výsledku malo silné euro, ktoré posunuli výrazne nahor zisky denominované v jenoch. V závere štvrtkovej seansy spoločnosť Canon Inc. informovala o raste čistého zisku o 45 % za rok 2003. Jej cenné papiere reagovali posilnením o 0,18 %.

Hlavný index Nikkei si zaknihoval úroveň 10779,44 bodu, čo predstavuje 0,67-percentný posun nadol. Širší index TOPIX znížil svoju hodnotu o 0,76 % na hladinu 1050,13.

(L. Červenková/Reuters)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.