Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Mimoriadne vysoký zisk

Všeobecná úverová banka (VÚB) dosiahla vlani zisk 4,043 mld. Sk. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa VÚB Silvia Nosálová, hospodárske výsledky roku 2003 a 2002 nie je možné porovnať, pretože v priebehu minulého roka došlo k úplnej zmene účtovných štandardov. Zisk VÚB v roku 2002 však predstavoval 1,986 mld. Sk. „Vysoký nárast zisku bol spôsobený najmä snahou banky o lepšie hospodárenie vstupom zahraničného investora. Banka v minulom roku rozpúšťala rezervy, ktoré takisto prispeli k nárastu dosiahnutého hospodárskeho výsledku,“ uviedla Nosálová.

Podľa predbežných neauditovaných nekonsolidovaných výsledkov dosiahla celková bilančná suma banky 194,804 mld. Sk. Z toho objem úverov poskytnutých klientom stúpol na 60,836 mld. Sk. Pohľadávky voči ostatným bankám dosiahli 43,281 mld. Sk. Banka za minulý rok evidovala v svojom portfóliu dlhové cenné papiere v hodnote 72,558 mld. Sk. Suma hmotného majetku banky sa vyšplhala na 5,583 miliardy Sk. Nehmotný majetok predstavuje takmer 865 mil. Sk. V súvahe sa nachádzajú aj pohľadávky voči akcionárom vo výške vyše 947 mil. Sk.

Na strane pasív dominovali v banke depozity prijaté od klientov v hodnote 145,442 mld. Sk. Záväzky voči ostatným bankám eviduje VÚB v celkovej výške 12,853 mld. Sk. Celková suma rezervných fondov banky je 1,779 mld. Sk, pričom jej základné imanie zostalo nezmenené vo výške 12,978 mld. Sk.

Výnosy z úrokov banky vzrástli v sledovanom období na 12,256 mld. Sk, pričom nákladové úroky medziročne klesli na 6,493 mld. Sk. Banka zaznamenala rast aj v kategórii poplatkov a provízií, keď úroveň príjmov z nich dosiahla 1,914 mld. Sk. Všeobecné prevádzkové náklady VÚB dosiahli 3,803 mld. Sk. Významnú položku v kategórii zdrojov tvoria aj odpisy, tvorba rezerv a opravných položiek k pohľadávkam, ktoré v sledovanom období dosiahli 13,760 mld. Sk.

Všeobecná úverová banka, a. s., je členom talianskej bankovej skupiny IntesaBCI, ktorá je s 94,5-percentným podielom jej majoritným akcionárom.

(TASR)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.