Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Mali by pokročiť

Investičná atraktivita Českej republiky podľa Európsko-českého fóra (ECF) klesá pre nevyhovujúce podnikateľské prostredie. V reforme tohto prostredia vraj vláda zatiaľ príliš nepokročila. Zmeny treba previesť v oblasti konkurzu a vyrovnania, obchodného registra a obchodného súdnictva, povedal včera novinárom predseda správnej rady ECF Dieter Mankowski. Podľa vládnej agentúry CzechInvest však republika stále zostáva pre zahraničných investorov atraktívna. „Áno, je problém, že sa nezlepšuje podnikateľské prostredie. Avšak v regióne sme stále atraktívni, pretože ponúkame kvalitnú pracovnú silu a kvalitnú infraštruktúru,“ povedala hovorkyňa agentúry CzechInvest Jana Víšková.

Povesti Česka škodí podľa Mankowského napríklad zložitá procedúra registrácie spoločnosti, nevyhovujúci právny rámec pri vybavovaní obchodných sporov alebo ťažkopádna komunikácia vo vnútri štátnej a verejnej správy. Republika by sa tak mohla stať krajinou, do ktorej sa budú obávať vstúpiť malí a strední investori. Tí pritom v krajinách Európskej únie tvoria až 60 % hrubého domáceho produktu. „Príchod malých a stredných investorov je zásadný, pretože potenciál pre veľké investície sa postupne vyčerpáva z dôvodu ukončenia procesu privatizácie,“ poznamenal Mankowski. Podľa ECF je treba reformu právno-podnikateľského prostredia zrýchliť.

(ČTK)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.