Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004

Ako hus - všetci ho chcú ošklbať

Šanca získať zahraničné angažmán je takmer hlavným motívom, prečo naďalej prevláda záujem mladých ľudí športovať. „Vzdelanie je pre mňa druhoradou záležitosťou, chcem byť basketbalovým profesionálom a mojím cieľom je talianska či španielska liga,“ vyjadril sa druhák istého gymnázia a súčasne hráč A-tímu Interu Slovnaft. Nepochybne ho k takému životnému postoju inšpirujú milióny, ktoré je dnes možné v športe zarobiť. Veľké peniaze, ktoré donedávna boli súčasťou viac-menej iba tenisu, futbalu, golfu, šachu, či hokeja, dnes už ovládajú každé športové odvetvie, aj biatlon už vypisuje slušné „prize money“ za víťazstvá v pretekoch svetového pohára. Šport sa stal biznisom, v ktorom sa točia veľké peniaze, otázkou je, ako vedia s nemalým ziskom narábať samotní športovci.

„Je len ťažké odhadovať, ako s vysokonadštandardným príjmom naše dievčatá nakladajú. Podľa mojich skúseností zatiaľ sú pripravené iba na zlepšovanie si životného štýlu,“ tvrdí prezident volejbalového klubu Slávie UK Bratislava Vladimír Hančík. Z jeho bývalých hráčok, ktoré odišli do zahraničia, nepozná vraj ani jednu takú, ktorá by sa dala na podnikanie. Väčšinou to boli vraj dievčatá, ktoré po štúdiách odišli do Talianska, Francúzska (Eva Koseková, Gabriela Cuníková, Adriana Farkašová) a po návrate sa vrátili k svojmu povolaniu a investovali do rodiny. „Ak sa vôbec na Slovensko vrátili,“ upozornil na nezriedkavý jav u vrcholových športovcov, pritom nemal na mysli iba ženskú časť, slovenský reprezentant Andrej Kravárik po rokoch pôsobenia v gréckej lige prijal štátne občianstvo tejto krajiny. Bývalú basketbalistku Slovana Bratislava Beatu Kozmonovú, dnes majiteľku spoločnosti E.R.I., s. r. o., otázka dosť zaskočila. Spomenula si na skvelú podkošovú hráčku Annu Kotočovú, ktorá po rokoch účinkovania v CJM Bourges vo Francúzsku ostala natrvalo. „Erika Burianová skončila v Česku a domov na Slovensko sa jej nechce. Marcela Kalistová si z peňazí získaných účinkovaním v Poľsku a vo Francúzsku na myjavských kopaniciach postavila dom a venuje sa trénerstvu,“ sumarizovala B. Kozmonová. Pravdepodobne jedinou svetlou výnimkou pod deravými košmi - z hľadiska podnikateľskej orientácie v našom regióne - je Andrea Kuklová. Vrátila sa zo zahraničia a v rodnom Poprade si v minulom roku otvorila penzión Harmony. Ani Oto Matický, ktorý bol trinásť rokov v Rakúsku a teraz sa dal do služieb Interu Slovnaft, nemá ešte jasno, ako využiť nadobudnutý kapitál. „Možno si otvorím školu basketbalových talentov,“ uvažoval pri svojom návrate pod slovenské koše.

Neisto v tejto otázke pôsobil aj tridsaťročný futbalista Róbert Tomaschek, ktorý pre zranenie musel zanechať profesionálnu kariéru v škótskom klube Hearts of Midlothian. „Raz budem chcieť v niečom podnikať, zatiaľ si iba ozrejmujem veci a prilepšujem si prácou pre Šport Progress a SFZ, kde som na poste technického vedúceho pri národnom tíme do 16 rokov. V akej oblasti však budem podnikať, zatiaľ vôbec neviem,“ tvrdí odchovanec nitrianskeho futbalu. Kométou v podnikateľskej sfére bývalých športovcov sa mohol stať Ľubomír Moravčík, ktorý sa do sveta veľkého futbalu vybral spod nitrianskeho Zobora. Jeho krajinou sa nadlho stalo Francúzsko, neskôr Škótsko, v Nitre začal aktivity v mäsopriemysle, no zišlo z toho. Jeho novým domovom je Korzika, do rodného kraja sa vracia na dovolenku. Podľa najnovších informácií sa stane európskym skautom škótskeho veľkoklubu Celtic Glasgow. V roku 1994 sa do FC Štrasburg vybral súčasný brankár francúzskeho Le Havre Alexander Vencel ml. Jeho pozícia v krajine majstrov sveta na brankárskom poste bola v istom čase neotrasiteľná a aj dnes patrí k oporám svojho súčasného zamestnávateľa. Otec Alexander Vencel st. nepovažoval otázku o podnikateľskej činnosti jeho syna za aktuálnu. „Zatiaľ naplno hrá futbal, no som presvedčený, že svoje peniaze raz, až príde čas, rozumne investuje,“ vyjadril sa o synovej budúcnosti.

Slovensko podnikateľov zo sféry bývalých športovcov určite má. Tenisti Karol Kučera s Richardom Galovičom sú aktívni napríklad v oblasti fitnescentier, lyžiarka Jana Gantnerová v cestovnom ruchu, špeciálne vo Vysokých Tatrách, hokejista Róbert Švehla je majoritným vlastníkom Dukly Trenčín, futbalista Ján Kocian, stále ešte asistent trénera Eintrachtu Frankfurt, má spoločnosť s r. o. Šport Kocian a company. Všetci títo, a mnohí ďalší, získali zdroje v zahraničí. Je však veľká skupina takých, ktorí „nadrobno“ doma našetrili kapitál a investovali do firiem, zväčša podľa svojej pôvodnej profesie. Podľa názoru Milana Bellu, predsedu predstavenstva Agentúry Antona Tkáča, takouto veľkou skupinou sú napríklad cyklisti (predajne, servis). Mnohí športovci si otvárajú fitnescentrá, najjednoduchším (a najrozšírenejším) podnikaním sa ukazujú reštauračné služby, automobiloví pretekári majú svoje servisy. Stále je však dosť takých, čo sa bránia na Slovensku investovať. Jeden z prominentných hokejistov NHL, ktorého ročný príjem 7 mil. USD patrí k najvyšším, sa raz na tému podnikateľských aktivít vyjadril: „Na Slovensku neinvestujem ani dolár, cítim sa ani hus, všetci by ma chceli len ošklbať.“ Nuž čo, podnikanie športovcov je náročná téma. Mnohí totiž na túto tému nechcú ani len hovoriť.

Martin Sládek

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.