Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

AZZZ K POLITIKOM

Vážne znepokojenie z rozkolísanej politickej scény na Slovensku vyjadrili 28. januára na rokovaní v Šoporni členovia Prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Zamestnávateľská obec sa v tejto súvislosti obracia najmä na predstaviteľov koaličných politických strán s výzvou, aby zanechali osobné spory, ktoré oslabujú ich schopnosť dosahovať politickú dohodu nevyhnutnú pre riadny výkon parlamentnej demokracie a zaťahujú celú spoločnosť do krízy ohrozujúcej pokojný vývoj taký potrebný v období pred pripravovaným vstupom do Európskej únie. Zamestnávatelia si uvedomujú zložitosť úloh, ktoré nás čakajú najmä v ekonomickej sfére v náročnom konkurenčnom prostredí EÚ a vyzývajú znepriatelené strany, aby sa namiesto politických šarvátok sústredili na formovanie stabilného hospodárskeho prostredia. Upozorňujú, že naši podnikateľskí partneri v EÚ pozorne sledujú vývoj na Slovensku a prehlbovanie súčasnej krízy by mohlo podľa nich značne poškodiť jeho lepšiace sa renomé, čo môže okrem iného negatívne ovplyvniť aj prílev zahraničných investícií.

Zamestnávateľské štruktúry v EÚ zaregistrovali tiež množiace sa signály vo vystúpeniach niektorých vládnych predstaviteľov prezentovaných v médiách, že sa uvažuje oslabiť vplyv sociálnych partnerov vo vrcholovej tripartite a v tomto duchu zmeniť mechanizmy činnosti Rady hospodárskej a sociálnej dohody. To je podľa Prezídia AZZZ SR v zásadnom rozpore s pravidlami, ktorými sa riadia sociálni partneri v krajinách EÚ, kde sociálnemu dialógu pripadá prioritná úloha. Európska únia naopak upozorňuje kandidátske krajiny na povinnosť rozvíjať a zlepšovať sociálny dialóg, ako základný predpoklad sociálneho mieru v štáte, ktorý je najlepším garantom úspešného spoločenského a hospodárskeho vývoja. (do)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.