Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dostavba Mochoviec je v hre

Definitívny verdikt o spôsobe privatizácie SE ešte stále nepadol

Keďže vládny kabinet presunul rokovanie o návrhu ďalšieho postupu privatizácie Slovenských elektrární (SE) až o týždeň, stále je otázne, akým spôsobom sa budú privatizovať. Rovnako ešte nie je rozhodnuté, aký veľký bude balík akcií, ktorý sa ponúkne strategickému investorovi. Isté je len to, že do konca marca by záujemcovia o SE mali predložiť záväzné ponuky. Potom budú môcť vybratí uchádzači pristúpiť k hĺbkovému auditu (due dilligence). Až na základe jeho výsledkov sa zodpovie na prvú časť otázky, teda či sa budú SE privatizovať ako celok alebo len jednotlivé zdroje. V návrhu pripravenom na rokovanie vlády SR sa uvažuje so zvýšením privatizovaného podielu akcií zo 49 % na 66 %, čo možno považovať za rozumnejšie riešenie ako pôvodný návrh. Najmä z hľadiska očakávanej ceny. Navyše je aj transparentnejší v porovnaní s doteraz uplatňovaným postupom, keď si síce štát v strategických podnikoch (SPP, Transpetrol, rozvodné podniky) ponechal majoritu, ale vzdal sa manažérskych právomocí. Rovnako dôležitým faktom zostáva, že jedným z rozhodujúcich kritérií bude postoj potenciálnych spoluvlastníkov SE k dostavbe tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Ako vyplýva z informácií TASR, návrh ďalšieho postupu je podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska len načrtnutím budúceho postupu. Spočíva v tom, že najskôr by sa mali posudzovať ponuky na SE ako celok. V prípade neúspechu prvého kola by do druhého mohli postupovať tí, ktorí sa uchádzali o elektrárne či už v podobe celku alebo časti. Dodajme, že medzi

piatich uchádzačov

o privatizáciu patrí podľa neoficiálnych zdrojov aj ruský energetický gigant RAO UES. Zároveň patrí k dvojici záujemcov, ktorí chcú privatizovať SE ako celok. Z kuloárových zdrojov vyplýva, že RAO UES úzko spolupracuje s ďalším ruským energetickým gigantom - Gazpromom. Ten je členom víťazného konzorcia v privatizácii a. s. Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Či však pôjdu spoločne aj do boja o SE, nie je zatiaľ známe. Jasné je len to, že RAO UES je silným hráčom. Práve on je pravdepodobne jedným z tých potenciálnych investorov, ktorí prejavili ochotu a schopnosť dobudovať aj tretí a štvrtý blok Jadrovej elektrárne v Mochovciach. RAO - UES na čele s Anatolijom Čubajsom patrí k monopolným výrobcom elektrickej energie v Ruskej federácii. Ďalším silným hráčom je aj český dominantný výrobca elektrickej energie - spoločnosť ČEZ. Jeho predstavitelia už dávnejšie deklarovali, že tiež majú záujem o SE ako celok a pravdepodobne budú preferovať dostavbu Mochoviec. Ostatní uchádzači - nemecký E.ON (už získal 49 % nielen Západoslovenskej energetiky, ale je majiteľom väčšiny akcií spoločnosti Ruhrgas ako jedného z dvoch akcionárov, ktorí vlastnia 49 % akcií SPP), americký AES a britský International Power majú údajne záujem len o jednotlivé výrobné zdroje SE. Definitívny verdikt o privatizácii SE sa očakáva v lete, a tak zostávajúci čas využívajú odborníci z radov energetikov na to,

aby upozornili

na všetky problémy, ktoré treba doriešiť. Nielen otázku obrovskej zadlženosti SE (nedostali sa do nej vlastnou vinou, ale najmä vládnou páčivou politikou lacnej elektriny), ale aj náhradu chýbajúceho výkonu. Do roku 2008 budú SE musieť odstaviť nielen bohunickú jadrovú elektráreň V-1, ale aj zdroje na fosílne palivá, čím prídu o 1594 MW výkonu, čo je takmer štvrtina. Ak sa v rámci privatizácie SE nedorieši dostavba Mochoviec, otázka energetickej sebestačnosti Slovenska zostane vo vzduchoprázdne. A to bude práve v období, keď sa v celej Európe očakáva výrazný nárast spotreby elektriny, a tým aj jej ceny. Mimochodom, stačí sa pozrieť do susednej ČR, kde kompetentní predostreli verejnosti tému potreby energetickej sebestačnosti krajiny. Zrejme si uvedomili jej závažnosť a vlastnú zodpovednosť.

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.