Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Uchádzačom o zamestnanie

Na aktivačné činnosti môžu získať príspevky od 411 do 822 Sk

Nezamestnanosť a negatíva s ňou spojené patria stále medzi najváženejšie problémy našej spoločnosti. Nedostatok kvalifikovanej práce pre určité skupiny, či už vo veku absolventov alebo po dovŕšení päťdesiat rokov, nevyriešili zatiaľ žiadne kroky vládnucej garnitúry. Určitú zmenu do našej sociálnej politiky prináša legislatíva, ktorá hovorí o službách zamestnanosti. Od 1. februára 2004 vstupuje do platnosti zákon, ktorého filozofia sa opiera o aktivizáciu. V rámci novej legislatívy má uchádzač o zamestnanie nárok na nové príspevky, akými je napríklad úhrada nákladov dodávateľovi vzdelávania a prípravy pre trh práce až do výšky 100 % a náklady na vzdelávanie a prípravu pre trh práce záujemcu až do výšky 50 % na základe uzatvorenej písomnej dohody. No suma v prvom prípade nesmie presiahnuť 10 000 Sk a v druhom 5000 Sk. Osobitne sa nová legislatíva týka príspevkov na služby pre rodinu s deťmi, ak ide o takéhoto uchádzača o zamestnanie, ktorý sa chce novým vzdelaním pripraviť pre trh práce a tiež hovorí o príspevku na aktivačnú činnosť. Príspevok vo výške od 411 do 822 Sk mesačne môže od februára získať obec alebo organizácia, ktorá zamestná sociálne odkázaného na dobrovoľnícke práce. Cieľom novej legislatívy je aj motivácia nezamestnaných na činnosť. Tí totiž za svoju aktivitu od úradov práce, sociálnych vecí a rodiny získajú aktivačný príspevok k sociálnej dávke v sume 1000 Sk mesačne. Okrem toho, že sú v hmotnej núdzi, je podmienkou jeho priznania to, aby odpracovali týždenne aspoň 10 hodín. Podľa informácií z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) pre úsek služieb zamestnanosti sa o príspevok môžu na úrade uchádzať nielen obce, ale aj zariadenia sociálnych služieb alebo cirkvi a náboženské spoločnosti. Konkrétna výška príspevku má byť závislá od počtu zamestnaných ľudí, rozsahu hodín, na ktoré sociálne odkázaných zamestnajú, ako aj náročnosti samotnej práce. Medzi aktivačné činnosti s vyššou pridanou hodnotou, ktoré si vyžadujú od uchádzačov o zamestnanie vyššie odborné a kvalifikačné predpoklady, radia predpisy úradov napríklad rekonštrukciu budov, práce spojené s plynofikáciou či poskytovanie sociálnych služieb. K menej náročným verejnoprospešným prácam patrí napríklad čistenie potokov alebo stráženie objektov. Organizátori môžu z príspevku hradiť sčasti mzdové náklady, ale tiež môžu uhrádzať ochranné prostriedky, úrazové poistenie a podobne.

Spomínaný zákon o službách zamestnanosti počíta aj s celým radom ďalších príspevkov, ktoré majú za cieľ zvýšiť šance nezamestnaných nájsť si uplatnenie. Napríklad na rozbehnutie živnosti, prípadne na zriadenie chránenej dielne dostane uchádzač, ktorý splní podmienky, príspevok od 35 000 do 98 000 Sk v závislosti od miery nezamestnanosti v danom regióne, ako aj prípadnej príslušnosti k niektorej z ohrozených skupín na trhu práce. Nová legislatíva zahŕňa aj príspevok na sťahovanie za prácou či príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, a to z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy (najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, depresívnym stavom, únave. Výraznejšie sú zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Je väčší sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové). Intenzita ťažkostí je mierna. Celkovo však prevláda všeobecne nepriaznivý vplyv počasia na citlivých ľudí.Zajtra postupné zmiernenie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené, miestami, najmä na severe, občasné sneženie. Popoludní na juhozápade postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota -2 až 2 stupne. Vietor západných smerov 3 až 7, na východe južný vietor do 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno, miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -8, v údoliach miestami okolo -10, denná teplota -2 až 2 stupne. n V nedeľu bude v noci prechodne oblačno, miestami snehové prehánky, cez deň prevažne malá oblačnosť. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách okolo -7, denná teplota 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 16.47 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.