Hospodársky denník
USD32,637 Sk
EUR40,822 Sk
CHF26,094 Sk
CZK1,226 Sk
  Piatok  30.Januára 2004

Idú dobré časy?

Fed síce úroky nezmenil, ale...

Na prvý pohľad to vyzerá, že žiadna zmena sa neudiala, v skutočnosti však ostali prekvapení všetci ekonómi. Tak ako sa všeobecne očakávalo, Američania si ešte stále budú užívať najnižšie úrokové sadzby za posledných 40 rokov. Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky (Fed) totiž v stredu rozhodol, že základné úrokové sadzby v Spojených štátoch zostanú aj naďalej na úrovni 1 %. Prekvapenie a údiv na finančnom trhu však nastal, keď FOMC vypustil z oficiálnej správy slová „značne dlhé obdobie“. Tie sa už 5 mesiacov objavovali vo vyhlásení Fedu v súvislosti s ponechaním súčasnej menovej politiky centrálnej banky.

Finančné trhy sa zamerali práve na túto pasáž oficiálnej správy FOMC, pretože len takto môžu analytici odhadnúť, čo v budúcnosti urobí centrálna banka. Po vynechaní ostro sledovaného slovného spojenia sa teraz obchodníci domnievajú, že Fed v dohľadnom čase pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvú úpravu smerom nahor za posledné tri roky. Tento posun by bol jednoznačným signálom pre všetky subjekty v ekonomike, že centrálni bankári v USA považujú americké hospodárske oživenie za dlhodobé a v blízkej budúcnosti ho nič neohrozí.

Americký ekonomický rast už nejaký čas zaznamenáva ohromnú akceleráciu. Mnohí sa domnievajú, že najväčšia ekonomika sveta má prvú recesiu v novom tisícročí už navždy za sebou. Americká centrálna banka však v hodnotení ekonomiky býva vždy opatrná a nemá prílišný optimizmus trhov. Aj preto Fed už viac ako 6 mesiacov neprikročil k úprave základných úrokových sadzieb. V dôsledku nejednoznačných výsledkov, keď ekonomický rast na prekvapenie všetkých nesprevádzala tvorba nových pracovných miest, analytici nakoniec usúdili, že centrálna banka zmení svoju menovú politiku až ku koncu roku 2004, resp. v roku 2005. Po stredajšom vyjadrení však niektorí analytici upravili svoje prognózy. Podľa prieskumu agentúry Reuters polovica z oslovených analytikov predpokladá, že úrokové sadzby sa zvýšia najneskôr do augusta 2004. Situáciu už v najbližších dňoch môže ozrejmiť najdôležitejší muž v USA, prezident Fed Alan Greenspan, ktorý vo februári pred Kongresom vystúpi s pravidelnou správou o stave menovej politiky.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.